گالری تصاویر
پیوندهای مهم
  • پورتال امام خمینی
  • دفتر مقام معظم رهبری
  • ریاست جمهوری
  • معاونت امور مجلس
  • نقشه جامع علمی کشور
  • Ministry of Science, Research and Technology
  • صندوق احیا و بهره برداری از بناهای تاریخی و فرهنگی کشور
مصاحبه با شبکه تلویزیونی 1اجتماعی گرجستان

مصاحبه جناب آقای قوام شهیدی سفیر جمهوری اسلامی ایران در گرجستان با برنامه تلویزیونی وکتور (شبکه 1 تلویزیون اجتماعی گرجستان)

 

مجری:

با سلام و شب بخیر  اینجانب گیورگی تسخویتاوا هستم مجری برنامه وکتور. موضوع برنامه امشب ایران و اهداف این کشور در منطقه و روابط این کشور با گرجستان است. خطوط حساسی بین ایران و گرجستان. همانطور که میدانید آمریکا برای گرجستان در واقع متحد راهبردی است در حالی که روابط ایران با آمریکا چندان خوشایند نیست.

مهمان برنامه امشب ما جناب آقای سید جواد قوام شهیدی سفیر جمهوری اسلامی ایران در گرجستان می باشد.

جناب آقای سفیر  ضمن عرض سلام و احترام خرسندم که دعوت ما را پذیرفتید. در برنامه امشب سوالات زیادی خواهیم داشت در خصوص روند توسعه روابط دوجانبه اما در ابتدا باید در خصوص رویداد اخیر که شاهد آن بودیم سوال کنم. همانطور که مطلع هستید چهار کشور عربی بحرین، عربستان سعودی، امارت متحده عربی و مصر روابط خود را با قطر به دو دلیل قطع کردند. گفته می شود یکی از دلایل روابط نزدیک قطر با ایران است. نظر شما در خصوص تحولات منطقه خاورمیانه چیست ؟ ارزیابی جناب عالی برای ما بسیار جالب خواهد بود

سفیر ایران:

تشکر می کنم و خرسندم که امروز فرصتی فراهم شد که در اینجا حضور یابم و با شما گفتگو داشته باشم. یقین دارم این گفتگو برای پیشبرد اهداف دو کشور ایران و گرجستان مفید باشد. درخصوص تحولات جدید منطقه باید گفت که هنوز بسیار زود است آن را مورد ارزیابی قرار دهیم. با توجه به اینکه استقرار صلح برای کشور های منطقه و همسایگان بسیار حائز اهمیت می باشد، امید است تصمیماتی از سوی این کشور ها اتخاذ شود تا همه کشور های خلیج فارس روابط سلح آمیز و حسنه داشته باشند و از مسیر دیپلماتیک به حل و فصل مسائل پرداخته شود .

مجری:

باز به این موضوع می پردازم. همانطور که مستحضر هستید، قطر در سال 2022 میزبان جام جهانی فوتبال خواهد بود. شاید جناب عالی هم مثل ما طرفدار فوتبال باشید. کشور های خلیج فارس معتقدند که قطر روابط نزدیکی با ایران دارد و از گروه های اسلامی از جمله اخوان المسلمین و دیگر گروه ها حمایت می کند. آیا برای قطع روابط چهار کشور عربی با قطر پیش زمینه ای وجود داشته یا این رویداد مانند رعد و برق از آسمان صاف بر منطقه فرود آمده است؟

سفیر ایران

: بله، این یک رویداد غیر منتظره مانند رعد و برق از آسمان صاف نازل شد ، اما پاسخ اینجانب ضرورتا تا روشن شدن ابعاد و انگیزه ها نمی تواند دلیل این اقدام را مشخص کند. برای اینکه دلیل و انگیزه واقعی مشخص شود باید از خود آن کشور ها سؤال کرد. تنها آنها هستند که می توانند  علت قطع رابطه را مشخص نموده و پاسخ دقیق سؤالات شما را  احیانا بدهند.

ما باید این موضوع و وضعیت فعلی را با دقت زیر نظر داشته و  مورد بررسی قرار بدهیم و با ارزیابی اولیه شتابزده  نتیجه گیری نکنیم.

مجری

ارتباطات در این منطقه با سرعت توسعه می یابد و ایران یکی از قدرتهای مهم منطقه با نیروهای امنیتی خود می باشد. در این خصوص اول یک گزارش را می بینیم و بعداٌ به بحث ما در خصوص تحولات منطقه ادامه می دهیم با توجه به اینکه تحولات منطقه برای گرجستان بسیار حائز اهمیت است و می تواند این کشور نیز تحت تأثیر خود قرار دهد.

گزارش

 نیروهای مسلح جمهوری اسلامی ایران از جمله زمینی، هوایی و دریایی شامل بیش از 15 هزار نفر نظامی و 300 هزار نفر نیروی ذخیره است. خدمت سربازی در ایران الزامی است و مدت آن 18 ماه می باشد. نیروهای مسلح ایران همچنین شامل نیروهای انتظامی و سپاه پاسداران انقلاب اسلامی است. علی رغم آنکه ایران از سلاحهای پیش رفته محروم است این کشور یکی از مهمترین قدرت نظامی منطقه محسوب می شود. نمی توان مشخص کرد که از نظر آمادگی نظامی ارتش ایران در چه سطحی قرار دارد اما این کشور بر خلاف همسایگان خود که با بحران ها دست به گریبان گیر هستند اما این کشور در مرز های خود درگیر مناقشات نیست. دولت تهران در عرصه سیاست خارجی رفته رفته مواضع و جایگاه خود را تثبیت می کند.

مجری

  بحث در خصوص ایران و منافع آن در قبال گرجستان واقعاٌ جالت بنظر می رسد. چندی پیش انتخابات ریاست جمهوری در ایران برگزار شد. حسن روحانی در انتخابات پیروز شد و دوره چهار سال گذشته که ایران مشغول به مذاکرات بین المللی در خصوص موضوع هسته ای بود  به توافق منجر شد. آخرین وضعیت برنامه هسته ای ایران چگونه است؟

سفیر

 این انتخابات ریاست جمهوری که اخیراٌ در ایران برگزار شد یک پیام به جهان بود. حسن روحانی در این انتخابات آرای قابل توجهی به دست آورد. این انتخابات در آینده سیاست ایران و سیاست منطقه ای این کشور اثر تعیین کننده خواهد داشت. این سیاست می تواند بیش از پیش توجه و همگرایی را به دنبال داشته و ظرفیت های قابل اطمینان را ایجاد کند و در نتیجه و جهانیان بیشتر به این سیاست اعتماد خواهند کرد. در منطقه 15 کشور پیرامون ایران وجود دارد و ظرفیت بزرگی نیز فراهم می باشد. سرنوشت ایران برای همه این کشور ها و نیز گرجستان تاثیرگذار است. ایران به عنوان کشور قدرتمند و صلح دوست می تواند الگو حسن تعامل و روابط را برای دیگر کشور ها از جمله گرجستان ارائه دهد. ما به گرجستان به عنوان یک متحد و شریک خود نگاه می کنیم و برنامه هایی برای همکاری قابل توسعه با گرجستان داریم.

اما در خصوص برنامه هسته ای ایران نیز باید اعلام نمایم که ما بر اساس مقرراتی که توسط آژانس بین المللی انرژی اتمی تعیین شده است عمل می کنیم. در دو سه سال گذشته بیش از 1000 ناظر از این آژانس به ایران سفر کرده و همه  عملکرد تأسیسات هسته ای این کشور را بازدید و نظارت کردند. در گزارش ناظران آژانس انرژی اتمی هیچ اشاره ای مبنی بر اینکه برنامه هسته ای غیر صلح آمیز می باشد، وجود ندارد. لذا جای نگرانی وجود ندارد. فعالیت هسته ای ایران کاملاٌ شفاف و صلح آمیز است و با اهداف صلح آمیز هسته ای مطابقت دارد.

مجری

 یک سؤال دیگری در خصوص تحولات منطقه . رسانه های بین المللی این موضوع را همواره مطرح می کنند که ایران مواضع مشخصی در قبال بحران سوریه و رژیم اسد و عراق  دارد. و حتی حرکت های نظامی از سوی ایران مشاهده می شود. نظر جنابعالی در این خصوص چیست؟ چگونه باید شرایط فعلی سوریه را تغییر داد؟ آیا بشر اسد کناره گیری می نماید.

سفیر

 آینده سوریه به دست خود مردم سوریه رقم خواهد خورد. ما هرگز قصد مداخله در امور سوریه را نداریم اما واقعیت این است که ایران تنها با دولت قانونی و مشروع سوریه می تواند همکاری کند. ما دنبال آن هستیم که گروه های تروریستی از جمله داعش در منطقه پیشروی نکنند. باید از اقدامات این گروه ها ضد بشری و تهدید کننده منطقه  جلوگیری نمائیم تا افراد بیگناه و کودکان قربانی آنها نشوند. تروریستها اوضاع منطقه را به بحران کشاندن و زندگی مردم را تخریب کردند. مبارزه با گروه های تروریستی یک وظیفه عمومی برای جهانیان است. ما آماده هستیم که از طریق همکاری با جامعه بین المللی  در یک طرح جامع و با مشارکت کلیه کشورهای عضو ترورستها و تروریسم را در منطقه ریشه کن کنیم.

مجری

 برگردیم به روابط دوجانبه ،گرجستان و ایران. و یک گزارشی در این خصوص ببینیم.

گزارش

 روابط اقتصادی بین ایران و گرجستان علی رغم رویکرد آمریکا در قبال ایران، در حال گسترش است. یکی از مهمترین موضوعات در همکاری های اقتصادی لغو رژیم روادید است که موجب ورود تعداد زیادی از گردشگران و سرمایه گذاران ایران به گرجستان شد. علاوه بر این توسعه همکاری در بخش انرژی نیز در دستور کار قرار گرفته است. به گفته نخست وزیر گرجستان ایران آمادگی دارد در بخش های مختلف از جمله انرژی همکاری دوجانبه را گسترش دهد که این موضوع برای اروپا نیز به لحاظ متنوع سازی منابع می تواند جالب باشد. هنوز مشخص نیست تحریم های موجود کی کاملاٌ برداشته خواهد شد با اینحال ایران در صدد افزایش اقتدار خود می باشد. در این شرایط موقعیت گرجستان می تواند جذابیت بیش از حدی برای بازیگران منطقه داشته باشد.

مجری

  جناب آقای سفیر به نظر شما گرجستان چه نوع جذابیتی برای ایران دارد؟ همکاری های اقتصادی که مطرح است چه جذابیتی دارد؟

سفیر

روابط بین ایران و گرجستان وارد به مرحله جدیدی شده است. با سفر نخست وزیر محترم گرجستان به ایران و همچنین با سفر دکتر ظریف  وزیر خارجه ایران به گرجستان فصل جدید در روابط دوجانبه را آغاز کردیم. و این رویکرد روابط در حوزه های جدیدی را باز خواهد کرد که ما در آن می توانیم همکاری کنیم. ظرفیت های بیشتری در دو کشور نهفته است و فرصت های خوبی برای همکاری وجود دارد. با توجه به نزدیکی جغرافیایی و کریدور های حمل و نقل و انرژی امکان توسعه همکاری وجود دارد. کریدور جدید خلیج فارس-دریای سیاه می تواند فاصله بین دو کشور را کم کند و هزینه های حمل و نقل را کاهش قابل توجهی بدهد . این کریدور ترانزیتی از کشورهای آسیا و خلیج فارس شروع و تا گرجستان ، بلغارستان، یونان و دیگر کشور های اروپا  امتداد خواهد داشت. این کریدور بسیار مهم بوده و به ظریفت های همدیگر افزوده خواهند نمود . ما باید با دیگر کشور های منطقه نیز همکاری کنیم و تا شرایط فعالی را عملاٌ در منطقه و بین دو کشور سامان دهیم . ما اطمینان داریم که در آینده نزدیک بخش عمده کالا و خدمات از جمله  نفت و فراورده های آن  و گاز از طریق این کریدور انتقال خواهد یافت. این کوریدور می تواند هزینه انتقال کالا و زمان ترانسپورت را کاهش دهد. امیدوارم این طرح در پایان 2017 با کمک مشارکت با آذربایجان و گرجستان نهایی گردد.

مجری

حسن روحانی ریئس جمهوری ایران گفته است: همکاری های ترانزیتی در منطقه بسیار حائز اهمیت است. توسعه ترانزیتی، اتصال راه آهن ایران و راه آهن آذربایجان در شهر آستارا، ارتباط ریلی و زمینی با گرجستان و گسترش همکاری ها در بخش حمل و نقل بین ایران و گرجستان بسیار مهم بوده و می تواند تحولات مهمی برای منطقه به ارمغان بیاورد. بنابر این کریدور و مسیر ها چه منافعی می تواند برای دو کشور داشته باشد؟

سفیر

 انتقال کالا از طریق راه آهن از طریق دریای سیاه و گرجستان و آذربایجان به مرز های ایران امکان پذیر است. در ایران نیز 90 درصد عملیات برای تکمیل این خط انجام شده و شاید تا یک سال دیگر یا زودتر این خط به بهره برداری برسد. بنابر این با اتصال راه آهن سه کشور از خلیج فارس تا دریای سیاه خطوط ریلی متصل خواهد شد. کریدور خلیج فارس –دریای سیاه تنها راه آهن نیست و شامل حمل و نقل زمینی نیز می باشد. با این اوصاف کالا از خلیج فارس به دریای سیاه با استفاده  از مسیر حمل و نقل ترکیبی ، راه آهن و جاده منتقل خواهد شد.

مجری

بیاید به نقشه نگاه کنیم. در این نقشه کاملاٌ مبدا و مقصد کالا مشخص است. یکی از بحث ها این است که ایران در عوض استفاده از بنادر گرجستان دسترسی به سواحل دریای عمان، خلیج فارس و اقیانوس هند را پیشنهاد می کند. همینطورکه سفیر محترم ایران اعلام کرد در کریدور خلیج فارس و دریای سیاه علاوه بر راه آهن از حمل و نقل زمینی نیز استفاده خواهد شد.

با توجه به تجارت آزاد گرجستان با اتحادیه اروپا این سؤال مطرح می شود که چگونه می تواند ایران از این مزیت برای انتقال کالا های خود به اروپا استفاده کند؟

سفیر

تا به حال سه دور مذاکره کارشناسی و تخصصی برای عملیات اجرای این کریدور بین کشورهای ذینفع از جمله گرجستان، آذربایجان، ایران، یونان و بلغارستان برگزار شده است. تا پایان سال قرار است نشست کریدور در سطح وزرا برگزار گردد و ممکن است این نشست در گرجستان برگزار شود. در نشست یک توافقنامه نهایی امضاء خواهد شد. گرجستان در واقع یکی از مهمترین حلقه های کریدور خواهد بود. ما حتماٌ از امکانات گرجستان و بنادر این کشور برای تکمیل ساخت کالاها و  انتقال کالای تولید شده با برخورداری از تعرفه صفر به اروپا استفاده خواهیم کرد.

مجری

می خواهم به سفر رئیس جمهوری پیشین ایران به گرجستان اشاره کنم. 22 سال پیش هاشمی رفسنجانی به گرجستان سفر کرد. رئیس جمهوری کنونی ایران تا به حال دو بار به گرجستان سفر کرد. یکی در سال 1995 به عنوان نایب رئیس مجلس ایران و دومین بار در سال 2001 به عنوان دبیر شورای عالی امنیت ملی ایران.

احتمال می رود تا پایان سال مذاکرات خیلی مهمی در پیش خواهیم داشت که رسانه ها هم باید به آن توجه کنند.

در اینجا باید سؤالی در ارتباط با روسیه مطرح بکنم. نظر جنابعالی در رابطه با روسیه با توجه به همه موضوعات مانند راه آهن، حمل و نقل، کریدور که بارها در روابط بین ایران و روسیه مطرح شده است چیست؟

سفیر

من روسیه را فراموش کردم که یکی از مهمترین کشورهای کمک کننده به تکمیل بخش این کریدور است. البته روسیه حضور مستقیم در این کریدور ندارد اما می تواند به ما کمک کند. ما به روسیه به عنوان بازیگر منفی نگاه نمی کنیم که نقش منفی داشته باشد. مشارکت روسیه در منطقه باید مثبت تلقی شود که به نفع خود روسیه هم خواهد بود. این در راستای مبادلات تجاری، انتقال کالا، منابع انرژی ترتیباتی که انجام می گیرد به نفع روسیه هم هست. بنابر این در تحولات منطقه نگاه به روسیه منفی نیست.

مجری

نظر بسیار جالبی است. همینطور که مستحضرید روسیه 22 درصد از مناطق گرجستان را اشغال کرده و اشغالگری کماکان ادامه دارد. تحولات خیلی سریع رخ می دهد و باید آنها را دنبال کرد.

از جنابعالی تشکر می کنم که در این برنامه حضور پیدا کردید.

 

 

 

 

 

اداره کل ارزیابی و نظارت
سامانه تایید اسناد کنسولی
برای تایید کلیه اسناد کنسولی و دانشجویی اعم از وکالتنامه ، گواهی امضا، تایید مدارک دانشجویی و پزشکی امکان پذیر است
سامانه روادید الکترونیکی
امکان دریافت روادید الکترونیک به صورت برخط در این سامانه تعبیه شده است
سامانه امور کنسولی و ایرانیان
در این سامانه کلیه فرم های کنسولی و قوانین مربوطه درج گردیده است
کليه حقوق اين سايت متعلق است به وزارت امور خارجه جمهوري اسلامي ايران