گالری تصاویر
پیوندهای مهم
  • پورتال امام خمینی
  • دفتر مقام معظم رهبری
  • ریاست جمهوری
  • معاونت امور مجلس
  • نقشه جامع علمی کشور
  • Ministry of Science, Research and Technology
  • صندوق احیا و بهره برداری از بناهای تاریخی و فرهنگی کشور
مصاحبه با شبکه تلویزیونی Tv1 گرجستان

مصاحبه آقای دکتر قوام شهیدی سفیر جمهوری اسلامی ایران با شبکه TV1گرجستان

ایران در صدد اجرای طرح های بزرگ و مختلف است زیرا گرجستانازنگاه ایرانیان یکی از جالبترین و جذاب ترین کشورهای منطقه محسوب می شود –این اظهارات را سفیر ایران در تفلیس طی مصاحبه خود با شبکه TV1بیان کرد و همچنیندر خصوص طرح های مورد اجرا به گفتگو پرداخت.

سؤال–آقای قوام شهیدی، اول از فرصت مصاحبه با جنابعالی مخصوصاٌ در زمانیکه روابط بین ایران و گرجستان وارد مرحله جالبی شده است، بسیار خوشحال و سپاسگزارم. اجازه بدهید نظر جنابعالی را در خصوص روابط کنونی اقتصادی و دورنمای این روابط بپرسم؟

آقای قوام شهیدی–سپاسگزارم از این که بتوانم در مورد روابط دو کشور و دورنمای توسعه آنان اظهار نظر نمایم. معتقدم که گرجستان برای توسعه روابط سیاسی، اقتصادی و اجتماعی کشوری جذاب و جالب است. همکاری اقتصادی بین ایران و گرجستان با توسعه روزافزون همراه بودن زیراکه بر پایه های بسیار مطلوب بنا شده است. در واقع می توان گفت که مناسبات بین دو کشور هیچ محدودیتی نداشته بلعکس این همکاری در هر زمینه ای الگوئی برای کشورهای دیگر خواهد بود.

س - اخیرا هیأت دولت گرجستان دیداری از ایران انجام داده که طی آن توافق مهمی در مورد توسعه کریدور ترانزیتی خلیج فارس-دریای سیاه حاصل گردید. توسعه این طرح چگونه در نظر گرفته شده است؟

ج –با توجه به موقعیت جغرافیایی، گرجستان کشور مهمی در منطقه محسوب گردیده و در واقع دروازه ای به سوی اروپا است. ایران در مقایسه با گرجستان کشور بسیار بزرگی است این همکاری تغییرات بسیار مثبتی برای هر دو کشور بدنبال خواهد آورد. توسعه کریدور ترانزیتی خلیج فارس-دریای سیاه برای اشتغال زایی و توسعه زیرساخت و ایجاد تحول در بسیاری از مسائل حوزه اقتصاد حائز اهمیت می باشد.

س –چه زمینه های مورد علاقه ایران در گرجستان است و ظرفیت های همکاری در چه زمینه ها وجود دارد؟

ج –لیست زمینه هایی که ایران و گرجستان می توانند همکاری کنند بسیار طولانی است. اطلاع دارید که ایران تقریباٌ 24 برابر بزرگتر از گرجستان است؛ تعداد جمعیت در کشور ما نیز به همین مقیاس بزرگتر است. با توجه به این وضعیت به نظرم تعمیق همکاری با ایران مسلماٌ باید مورد علاقه گرجستان باشد. همچنین باید در نظر گرفت که هرچند بازار گرجستان کوچک است  و مورد علاقه بیشتر ایرانیان است. به نظرم توسعه بازار و متنوع سازی آن باید بیشتر مورد توجه دولت گرجستان و بخش خصوصی باشد. چنین رویکردی به نفع همکاری فیمابین خواهد بود. از نظر تولید می توان گفت که گرجستان ظرفیت های خوبی برای ایفای نقش خود در رابطه بین ایران و اروپا دارد.

س –آیا طرح های مشخص تجاری در حاشیه دیدار رسمی بین طرفین مورد بررسی قرار گرفت؟

ج –در آخرین ملاقات ، نمایندگان هر دو کشور در خصوص طرح های مشخص تجاری بتوافق رسیدند. طی این دیدار محور هایی نیز مشخص گردید که از یک طرف ایران قادر به تأمین تقاضای بازار گرجستان بوده و از طرفی ظرفیت های گرجستان برای بازار ایران اغوا کننده به نظر می رسد. همچنین ایران قادر به تأمین نیاز های بازار برق و گاز و کلاٌ انتقال منابع انرژی به گرجستان است. علاقه متقابل برای گسترش تجارت و استفاده از بازارهای هدف دو کشور وجود دارد چنانچه گرجستان از نظر تولید و تجارت می تواند به کشور ترانزیتی برای ایران در آید. اینجانب معتقدم که این منطقه از نظر جغرافیائی جذاب و استراتژیک است که کشورهای عضو را ترغیب میکند تا باید همواره مشغول به اجرای طرح های بزرگ در اینجا باشند.

س –آیا اجرای طرح های کلان در حاشیه همکاری بین ایران و گرجستان برنامه ریزی شده است یا خیر؟

ج –طرح کلان در حاشیه همکاری ایران و گرجستان اجرا خواهد شد. پیشنهاد اولیه این طرح آماده است. 5جلسه فنی برگزار گردیده و جلسه ششم کمیسیون مشترک بزودی احتمالا در ماههای آینده در پایتخت گرجستان برگزار گردد. این پیشنهاد چندین محور از جمله خدمات، گردشگری، حمل و نقل و غیره را در بر می گیرد؛ گرچه مهمترین همکاری در زمینه واردات و تولید نفت و گاز در نظر گرفته شده است. اما در اولین گامها طرفین در مورد احداث پالایشگاه در گرجستان به توافق رسیده اند. علاوه بر این تبادل برق بین گرجستان و ایران و همچنین صادرات برق از طریق گرجستان به کشورهای دیگر نیز در نظر گرفته شده است. به غیر از این زمینه های ذکر شده، ایران نسبت به بخش های ساخت و ساز و منابع آبی گرجستان علاقه مند است. ایران دارای تجربیات خوبی در این بخش ها است و با استفاده از ظرفیت های گرجستان یقیناٌ می توان طرح های بزرگ اجرا کرد.

س –جناب آقای سفیر، آیا در گرجستان ظرفیت صادرات آب را می بینید و به نظر جنابعالی اجرای آن به چه صورت امکان پذیر خواهد بود؟

ج –بهتر از بنده اطلاع دارید که گرجستان منابع آبی را به اندازه کافی دارد، بنظرم حتی بیشتر از نیاز دارد. آب در گرجستان هم برای خوردن و هم برای کشاورزی فوق العاده است. همچنین مطلع هستید که ایران کمبود منابع آبی دارد. ضمناٌ این طرح در مرحله اول تأمین خط لوله و سنجش ، جزئیات فنی دارد. همچنین توافق ایران جهت انتقال ثابت و بی وقفه آب از گرجستان مهم است. هر طرح درازمدت و امن نیاز به تحقیق و مطالعات اساسی دارد. به هر حال طرف ایرانی نسبت به واردات آب علاقمند بوده و این موضوع در دستور کار مذاکره با طرف گرجی است.

س –در پایان سؤال در مورد محیط سرمایه گذاری در گرجستان. آیا معتقدید که سال های اخیر محیط سرمایه گذاری بهبود و پیشرفت کرده است یا خیر؟

ج –محیط سرمایه گذاری در گرجستان بسیار جذاب است. شخصاٌ شاهد علاقمندی بسیاری از کشورها نسبت به طرح های سرمایه گذاری در گرجستان هستم. علی رغم اینکه گرجستان کشور کوچکی است، از نظر موقعیت جغرافیایی حائز اهمیت می باشد و زمین های حاصل خیز دارد. نکات مثبت منابع آبی را اشاره کردم و سرمایه گذاران ایرانی نسبت به آن علاقمندند. کشاورزی، تولید ماشین آلات و تجهیزات نیز مورد علاقه سرمایه گذاران ایرانی است.

شایان ذکر است که سال های اخیر ، کشور شما در راستای کاهش بوروکراسی خیلی پیش رفت کرده است که خود امتیازی برای تعاملات بشمار می رود .

 

https://www.youtube.com/watch?v=sVFFvVtEGrg

اداره کل ارزیابی و نظارت
سامانه تایید اسناد کنسولی
برای تایید کلیه اسناد کنسولی و دانشجویی اعم از وکالتنامه ، گواهی امضا، تایید مدارک دانشجویی و پزشکی امکان پذیر است
سامانه روادید الکترونیکی
امکان دریافت روادید الکترونیک به صورت برخط در این سامانه تعبیه شده است
سامانه امور کنسولی و ایرانیان
در این سامانه کلیه فرم های کنسولی و قوانین مربوطه درج گردیده است
کليه حقوق اين سايت متعلق است به وزارت امور خارجه جمهوري اسلامي ايران