گالری تصاویر
پیوندهای مهم
  • پورتال امام خمینی
  • دفتر مقام معظم رهبری
  • ریاست جمهوری
  • معاونت امور مجلس
  • نقشه جامع علمی کشور
  • Ministry of Science, Research and Technology
  • صندوق احیا و بهره برداری از بناهای تاریخی و فرهنگی کشور
توصیه به علاقمندان امور تجاری و اقتصادی

بنام خدا
توصیه هایی برای مسافرین ایرانی و علاقمندان به فعالیت تجاری و اقتصادی در گرجستان

 

مطالب پیش روی شما به منظور اطلاع رسانی به ایرانیان عزیزی تهیه شده که با هر انگیزه شخصی، مقاصد تفریحی و گردشگری یا راه اندازی و شراکت در فعالیت های خدماتی، تجاری و سرمایه گذاری قصد سفر به گرجستان دارند. از هموطنان علاقمند به حضور در گرجستان تقاضا می شود مطالب زیر را که بر اساس تجربه و واقعیت های موجود تهیه شده است، به دقت مطالعه نمایند


برخی اطلاعات اولیه برای علاقمندان به هر گونه فعالیت خدماتی، تجاری و اقتصادی : 

1) گرجستان کشوری قانونمند، شفاف و نسبت به تخلفات مالی حساس است. پلیس مالی گرجستان، شناسایی تخلفات اقتصادی را پیگیری و به طور دقیق علیه متهمان اعلام جرم می کند. با افزایش سفر ایرانیان به گرجستان و عدم آشنایی آنها با زبان و محیط گرجستان، متأسفانه کلاهبرداری از هموطنان نیز افزایش یافته است.
2) بانک ایرانی در گرجستان نیست و همچنان مشکل استفاده از خدمات مالی و بانکی در گرجستان برای مسافران ایرانی وجود دارد
3) تاسیس و ثبت شركت در گرجستان برای آغاز فعالیت های اقتصادی و تجاری یک "باید" است و مراحل اداري آساني دارد. چنانچه مدارک آماده باشد، نیاز به صرف حدود نیمی از روز دارد و اگر کسی زبان انگلیسی بداند شخصاً می تواند پیگیری نماید. هزینه ثبت شرکت، برای اتمام کار در همان روز، تقریباً  84 دلار ( برابر با 206 لاری واحد پول گرجستان) و برای اتمام کار پس از یک روز، تقریباً  43 دلار (برابر با 106 لاری واحد پول گرجستان) می باشد. باید توجه داشت تسویه حساب با وزارت دارایی، پرداخت مالیات و بستن شرکت کار آسانی نیست. متاسفانه تبلیغات گسترده ای در خصوص ثبت شرکت و اخذ اقامت گرجستان در قبال اخذ مبالغی هنگفت توسط برخی سودجویان در رسانه ها و شبکه های اجتماعی در جریان است
4) براي هر گونه مذاکره و ورود به فعالیت های تجاری و اقتصادي، استفاده از يك وكيل یا مشاور حقوقی گرجی و مترجم گرجی _ فارسی لازم است تا در دام مشکلات و خطرات مختلف نیافتید.
5) طبق قوانین موجود، برای فعالیت شرکت ها در سال جاری میلادی (2017) مالیات بر درآمد شرکت ها باید ماهيانه محاسبه و پرداخت شود.
6) قراردادهاي استخدام و شروع به کار، اجاره و فروش ملك باید در دفترخانه يا سازمان ثبت انجام گیرد. در تنظیم قراردادها و صورتجلسه ها دقت شود.
7) متقاضیان شغل های خدماتی مانند کار کردن در رستوران، مکانیکی، آرایشگری و کارواش و ... آگاه باشند گرجستان خود درگیر بحران بیکاری است و نیروی متخصص و تحصیل کرده گرجی با دستمزدی کم آماده کار هستند.
8) سرمایه گذاری و راه اندازی یک فعالیت اقتصادی مثبت و قانونی (ایجاد اشتغال و پرداخت مالیات) در گرجستان می تواند زمینه کسب اقامت قانونی را فراهم نماید و صرفاً از طریق خرید مسکن، مجوز اقامت صادر نمی شود. در این زمینه فریب تبلیغات را نخورید.
9) گرجستان فضای مناسبی برای کارفرمایان و کسانی که سرمایه کافی ( حداقل 200 هزار دلار) برای راه اندازی کار تولیدی و بهره برداری از نیروی کار ارزان دارند، فراهم نموده است. در صورت انجام این سرمایه گذاری، به شما به عنوان یک سرمایه گذار مجوز اقامت داده خواهد شد.
10) باید تاکید کرد به هیچیک از توصیه ها و سفارشات و راه کارهای پیشنهادی برای راه اندازی یک فعالیت سودآور نمی توان اعتماد و تکیه کرد. با فرض اینکه فقط مسیر قانونی و درستی طی خواهد شد، از طریق رعایت مثلث زیر می توانید به موفقیت فکر کنید : 
الف) مشخص کردن اینکه چرا گرجستان را انتخاب می کنید و داشتن برنامه پیش از سفر
ب) انجام بررسی شخصی و مشاهده عینی و گفتگو با افراد شاغل در زمینه مورد نظر
ج) تکیه کردن به هنر و مهارت و دانش و تجربه خودتان و پیدا کردن راه بهره برداری از آن.
هیچیک از موارد بالا به تنهایی نمی تواند تضمین کننده موفقیت فعالیت شما باشد و می بایست هر سه موضوع به طور کامل مورد توجه قرار گیرند.

اداره کل ارزیابی و نظارت
سامانه تایید اسناد کنسولی
برای تایید کلیه اسناد کنسولی و دانشجویی اعم از وکالتنامه ، گواهی امضا، تایید مدارک دانشجویی و پزشکی امکان پذیر است
سامانه روادید الکترونیکی
امکان دریافت روادید الکترونیک به صورت برخط در این سامانه تعبیه شده است
سامانه امور کنسولی و ایرانیان
در این سامانه کلیه فرم های کنسولی و قوانین مربوطه درج گردیده است
کليه حقوق اين سايت متعلق است به وزارت امور خارجه جمهوري اسلامي ايران