گالری تصاویر
پیوندهای مهم
  • پورتال امام خمینی
  • دفتر مقام معظم رهبری
  • ریاست جمهوری
  • معاونت امور مجلس
  • نقشه جامع علمی کشور
  • Ministry of Science, Research and Technology
  • صندوق احیا و بهره برداری از بناهای تاریخی و فرهنگی کشور
محیط زیست گرجستان

محيط زيست گرجستان

 اطلاعات عمومي

گرجستان در مركز و غرب منطقه قفقاز جنوبي واقع شده است. نام اصلي كشور گرجستان، Sakartvelo (ساکارتولو) به معناي سرزمين گرجي‌ها مي‌باشد. مساحت گرجستان ۶۹٬۷۰۰ کیلومتر مربع است. طول مرزهای اين كشور با کشورهای همسایه جمعاً 1461 کیلومتر مي‌باشد که در شمال با فدراسیون روسیه 723 کیلومتر مرز مشترک، در شرق با جمهوري آذربایجان ۳22 کیلومتر مرز مشترک، در جنوب با ارمنستان 164 کیلومتر مرز مشترک و در جنوب غربی با ترکیه 252 کیلومتري مرز مشترک دارد. گرجستان در غرب به دریای سیاه محدود می‌شود که طول ساحل آن 310 کیلومتر است.

 

طبیعت گرجستان

سرزمین گرجستان از نظر اقلیمی منحصر به فرد است. گفته می شود در اين كشور هر چهار فصل سال دیده می‌شود؛ به طوری که همزمان با هوای تابستانی در کناره های دریای سیاه شاهد مه غلیظ می باشیم. هم زمان قلل کوههای بزرگ قفقاز، همچون قازبیگی و سایر کوه‌ها، از برف پوشیده شده است. در مجموع آب و هوای گرجستان، تابعی است از موقعیت جغرافیایی این سرزمین. توده‌های هوای اشباع شده از بخارهای آب دریای سیاه از سمت غرب وارد دالان قفقاز شده و در گرجستان غربی باعث بارندگی متناوب می‌شود که با از دست دادن نسبتی رطوبت وارد گرجستان شرقی می‌شود كه آب و هوای نسبتاً خشک دارد. کشور گرجستان عمدتاً کوهستانی است. بیش از 80 درصد قلمرو این سرزمین را کوه‌ها و تپه‌ها پوشانده است. فعالیت‌های عادی مربوط به زلزله، در نواحی دارای ساختار آتشفشانی واقع در گرجستان جنوبی رویت شده است. برخلاف کلیات عمومی کوه‌شناسی، بخش گرجستان قفقاز بزرگ، در مطابقت با زمین‌شناسی و ساختار اصلی ناهمواری، به سه قسمت غربی، مرکزی و شرقی تقسیم شده است. با گذر از غرب به شرق، در امتداد رشته‌کوه‌هاي قفقاز بزرگ، امکان مشاهده افزایش تدریجی آب‌پخشان اصلی بین رودخانه‌های دامنه‌های شمالی و جنوبی و همچنین کوه‌های فرعي که به طرف سواحل دریای سیاه و اراضی پست کولخیس، کشیده شده‌اند، وجود دارند. قلل رشته‌كوه‌هاي قفقاز بزرگ، پوشیده از برف‌های دائمی است. واریزهای موجود در پای قله‌ها، حاصل فرسایش هوازدگی های طولاني است. اختلاف شدید بین دمای شبانه‌روز، سبب تخریب حتی سنگ‌های سختی چون گرانیت، گنیس و شیست‌های دگرگون می‌شود که بیشترین قسمت رشته‌کوه‌ها را تشکیل می‌دهد. آبشارهای یخی که از زبانه‌های یخچالی تشکیل می‌شوند، بر روی حصارهای سنگی جریان می‌یابند و به درون دره‌های تنگ و عمیق سرازیر می‌شود. این آبشارها تعداد بی‌شماری جویبار و نهر را تغذیه می‌کنند که رودهای کوهستانی را در پایین تشکیل می‌دهند. در قسمت شرقی قفقاز غربی، رشته‌کوه‌های آهکی کوتاه‌تر بوده و برآمدگی‌های نسبتاً کوتاهی را تشکیل می‌دهند. قسمتی از منطقه کوهستانی گرجستان، شامل رشته‌كوه‌هاي قفقاز کوچک مي‌باشد که در امتداد مرزهای اين كشور با ارمنستان و تركيه امتداد دارد.

 

رودها

در كشور گرجستان 23070 رودخانه وجود دارد كه اكثر آنها، رود‌ها و جويبارهاي كوچك كوهستاني هستند. كورا، ريئوني، انگوري، آلازاني، يوري، آراگوي، كودوري و آلگتي رودهاي بزرگ و مهم كشور محسوب مي‌شوند كه اكثر رودهاي كوچكتر به اين رودها سرریز می شود و شبكه و حوزه گسترده آبي گرجستان را تشكيل مي‌دهند. رودهای گرجستان به صورت طبيعي به دو حوضه دریای سیاه و دریای خزر می ریزند. به علت بارندگی فراوان، رودهای حوضه دریای سیاه شبکه متراکم‌تری را تشکیل داده و حجم آب بیشتری را نسبت به گرجستان شرقی، در خود جای می دهند. در گرجستان غربی همچنین تعداد زیادی از رود‌های کوچک وجود دارند که از نزولات باران و قسمتی از مرداب‌ها تغذیه و مستقیماً وارد دریای سیاه می‌شوند. در گرجستان شرقي در حوضه رود كورا، چنین نمونه‌هایی از رودهای مردابی وجود ندارد؛ اما رودها دارای جریان‌های فصلی هستند و در تابستان خشک می‌شوند. در گرجستان غربی، جایی که سنگ‌های کربناته، گسترش یافته است، رودهای زیادی از چشمه‌ها یا جویبارها سرچشمه می‌گیرند که از حفره‌های کارست‌های زیرزمینی بیرون می‌آیند. در مناطق جنوب شرقي گرجستان، رودهایی وجود دارد که توسط دریاچه‌ها و به مقدار زیاد از آب‌های زیرزمینی تغذیه می‌شوند. رودخانه‌های گرجستان دارای اهمیت اقتصادی بسیار زیادی می باشند. طبق برآوردهای منابع برق‌آبی، گرجستان جای مهمی را در بین کشورهای منطقه اشغال کرده و از بسیاری از کشورهای خارجی از جمله فرانسه، ایتالیا، اسپانیا، اتریش، یونان، پرتغال و صربستان جلوتر است.

 

دریاچه‌ها

تعداد دریاچه‌های گرجستان اندک است و اغلب آنها کوچک بوده و در چشم‌انداز گرجستان نقشی را ایفا نمی‌کنند. هرچند که دریاچه‌های این کشور از نظر منشا متفاوت‌ هستند؛ اما دارای شکل زیبایی می باشند. منطقه جاواختی، در جنوب شرقي گرجستان بیشترین تعداد دریاچه‌ها را دارا می باشد. در محدوده داخلی شهر تفلیس نيز دریاچه طبيعي کوچک «لیسی» و دو درياچه مصنوعي به نامهای «دریاچه تفلیس» و « دریاچه لاک پشت» قرار دارد.  همچنين تعداد زیادی دریاچه‌های مصنوعی در گرجستان ایجاد شده كه برخي از آنها حتی از دریاچه‌های طبیعی نيز بزرگتر هستند.

 

آب‌های معدنی

در قفقاز جنوبی و به ویژه در گرجستان، یک سری نواحی به عنوان آتشفشان‌های فعال در دوره‌های اخیر زمین‌شناسی مشخص شده اند که فعالیت آنها با نیروهای تحت الارضی و چشمه‌های آب گرم و معدنی مشخص می‌شوند. در برخی از این مناطق، چند نوع آب معدني آشاميدني که داراي تركيبات منحصر به فرد شيميايي و حاوي تعداد زيادي از مواد معدني مفيد با  خواص درماني و شهرت بين المللي است، کشف شده است. از جمله این آب معدنی ها می توان به : «بورجومي» Borjomi، «نابغلاوي» Nabeghlavi، «ليكاني» Likani، «سايرمه» Sairme، «زواره» Zvare و «لوگلا»  Lugelaاشاره کرد. هم چنین  به چشمه‌های آب گرم و رادیواکتیویته درماني در شهرستان «تسقالتوبو» Tskaltubo و «منجي» Menji در شهرستان «سناكي» Senaki در گرجستان غربي می‌توان «آب حیات» را لقب داد. آب‌هاي معدني مذكور جهت آب درمانی بسياري از بيماري‌ها مورد استفاده قرار مي‌گيرد.

در نهایت چشمه‌های آب گرم گوگردی تفلیس که از قرون وسطي شهرت بسیاري یافته اند، را می توان ذکر کرد.

خاک شناسی

قلمرو گرجستان از طیف وسیعی از خاک‌ها پوشیده شده است. از خاک های خاکستری- قهوه‌ای و شور نیمه‌ بیابانی، یعنی خاک‌های استپی خشک و خاک‌های جنگل‌های معتدل مرطوب تا خاک‌های سرخ و پودزولی نواحی جنوبی مدار آلپی و خاک‌های چمنی آلپی که می توان به آن اشاره کرد. با وجود تفاوت‌های طبیعی اساسی بین قسمت‌هاي شرقی و غربی كشور گرجستان، خاک‌های این دو قسمت نیز به ویژه در اراضی پست بین کوهی، با هم تفاوت دارند. خاک‌های چمنی-کوهستانی سرزمین‌های بلند آتشفشانی گرجستان جنوبی، ویژگی‌های مخصوص خود را دارا هستند. در گرجستان جنوبي تا ارتفاع ۱۲۰۰-۲۰۰۰ متری، خاک‌های چرنوزیوم کوهستانی غالب است. در رشته‌کوه‌های قفقاز كوچك، این خاک‌ها با خاک‌های چمنی-کوهستانی جایگزین می‌شوند. خاک‌های چمنی-کوهستانی گرجستان پوشیده از چمنزارهای آلپی و نیمه آلپی است که اساس دامپروری كشور را تشکیل می‌دهند.

 

جغرافیای زیستی

تنوع زيست ‌محيطي در گرجستان

تنوع زيست‌محيطي گرجستان اهميت ملي، منطقه‌اي و جهاني دارد. گرجستان به عنوان بخشي از منطقه قفقاز، به عنوان يكي از غني‌ترين قلمروهاي زيست‌محيطي شناخته شده است. منطقه قفقاز از طرف«صندوق جهاني حفاظت محيط زيست» (WWF) به خاطر: تنوع و تنوع انحصاري، بومي بودن و اصالت، گونه های استثنایی حیوانات، روند اصلاحات طبيعي، ويژگي‌هاي توسعه تاريخي پوشش گياهي و مواری از این قبیل، در ليست دويست منطقه حفاظتي محيط زيست نادر جهان قرار گرفته است.

تنوع در ساختار زمين‌شناسي، آب و هوا و زيست ‌محيطی بين قسمت‌هاي شرقي و غربي كشور، باعث ايجاد حوزه‌هاي ويژه زيستگاهي گياهان و حيوانات گرديده است. در گرجستان در شمالي‌ترين نواحی، آب و هواي زیر گرمسیری محسوب مي‌شود، آب و هواي نسبتاً معتدلی وجود دارد كه در طول دوره های مختلف زمين‌شناسي و امروزه نيز داراي جنگل‌هايي با پوشش گياهي متنوع است.

 

پوشش گیاهی

گرجستان از نظر تنوع پوشش گياهي در بين كشورهاي داراي آب و هواي معتدل، به عنوان يكي از غني‌ترين حوزه‌هاي زيست‌محيطي محسوب مي‌شود. در گرجستان حدوداً 13300 نوع گياه يافت مي‌شود که از آن جمله: 4225 نوع دانه‌دار، 75 نوع سرخس، 600 نوع خزه، 650 نوع گلسنگ، 5000 نوع قارچ و 2000 نوع جلبك اشاره کرد. تقريباً 21 درصد، يعني 900 نوع گياه (600 نوع منحصر به منطقه قفقاز و 300 نوع منحصر به گرجستان) به ثبت رسیده است. گرجستان در تاريخ بشر، به عنوان يكي از مراكز شكل‌گيري تنوع گیاهان پرورشي مانند: انواع انگور، ميوه و گندميان جايگاه ويژه ای به خود اختصاص داده است. جنگل‌ها، مهمترین ذخایر گیاهی گرجستان را دارا هستند که حدود یک سوم از قلمرو کشور را در بر می‌گیرند. مساحت كلي جنگل‌هاي دولتی گرجستان 3 میلیون و 5 هزار و 300 هکتار است. جنگل‌هاي گرجستان از نظر نوع درخت به شکل زیر تقسيم مي‌شود: راش 106 هزار هكتار، 46،6 درصد؛ نراد 161،5 هزار هكتار، 7 درصد؛ كاج 91 هزار هكتار، 4 درصد؛ بلوط 241 هزار هكتار، 10،6 درصد؛ توسكا / توسه 125،1 هزار هكتار، 5،5 درصد؛ شاه ‌بلوط 72،8 هزار هكتار، 3،2 درصد؛ ممرز/ اولس 220،6 هزار هكتار، 8،8 درصد؛ صنوبر 102 هزار هكتار، 4،5 درصد؛ انواع ديگر درختان 220،6 هزار هكتار، 9،7 درصد.

 

حیات جانوری

در گرجستان جانوران زیادی یافت می شود که به جهت گوناگونی، چشم‌اندازهای منحصر به فردی را ایجاد کرده است. در گرجستان گونه‌های جانوری بومی و جانوران مهاجر از سایر نواحی جانوری، یافت می‌شوند. زيستگاه و نواحی جانوری در ارتباط با ارتفاع کاملاً مشخص هستند. در اين كشور حدود 100 نوع پستاندار، بيش از 330 نوع پرنده، 52 نوع خزنده، 12 نوع دوزیست، 160 نوع ماهي و هزاران نوع از گونه های بی‌مهرگان يافت مي‌شوند.

در دهه‌هاي اخير در گرجستان به دليل كاهش فضای محيط زيست، شكار و صيد غير قانوني و بي‌رويه، استفاده نادرست از منابع طبيعي، تنوع زيست‌محيطي به صورت چشمگير كاهش يافته است. در سال 2005 ميلادي دولت به منظور حفظ محيط زيست گياهان و جانوران منطقه، براي 10 سال آينده «برنامه راهبردی حفاظت از تنوع بيولوژيكي كشور» را تصويب كرده است. در سال 2006 ميلادي با فرمان رياست جمهوري گرجستان «فهرست قرمز» كشور تصويب شد كه توسط «كميسيون ارزيابي حيوانات و گياهان در معرض انقراض» فرهنگستان علوم گرجستان تدوین شده بود. در اين فهرست 56 نوع گياه، 135 گونه جانوری، 35 نوع پرنده، 11 نوع خزنده، 2 نوع دوزيست و 11 نوع ماهي قرار گرفته‌ است.

 

وزارت محيط زيست گرجستان

نخستين نهاد دولتي حفظ محيط زيست در گرجستان در دوره شوروي سابق، در سال 1974 ميلادي / 1353 هجري شمسي تحت عنوان «كميته دولتي حفاظت محيط زيست» تشكيل گردید. مسئوليت نهاد مذكور عمدتاً به نظارت دولتي و هماهنگي بين گرايش‌هاي مختلف امور محيط زيست محدود مي‌شد. در سال 1991 ميلادي /1369 هجري شمسي وزارت خانه محيط زيست تاسیس شد. در سال 1996 ميلادي / 1375 هجري شمسي «قانون حفظ محيط زيست» گرجستان تصويب و تمام فعاليت‌هاي وزارت خانه مذكور بر اساس قانون فوق الذكر و كنوانسيون‌هاي بين المللي تنظيم گردید.

 

ساختار وزارت محيط زيست گرجستان

وزارت محيط زيست با هدف حمايت از توسعه پايدار كشور، ساماندهي نظام حفاظت محيط زيست، برنامه‌ريزي، مديريت و اجراي استراتژی ملي حفظ محيط زيست، حفاظت از هوا، آب، زمين، معادن، تنوع بيولوژيكي، انواع گياهان بومی و حيوانات در معرض انقراض و حفظ زيستگاه‌هاي مختلف فعاليت خود را آغاز کرد. همچنين مديريت دولتي (ساماندهی، صدور مجوز، ثبت و نظارت) امور زباله‌ها و پسماند‌هاي شيميايي بر عهده وزارت محيط زيست گرجستان مي‌باشد.

در حال حاضر وزارت محيط زيست گرجستان مراحل اجرايي 15 كنوانسيون بين المللي، 3 مصوبه و 3 يادداشت تفاهم مرتبط را كه گرجستان عضو آنها مي‌باشد را هماهنگي مي‌كند. وزارت مذكور همچنين در برنامه‌هاي 7 كنوانسيون بين المللي ديگر كه گرجستان فعلاً عضو آنها نيست، مشاركت دارد. وزارت محيط زيست گرجستان هر 3 سال يك بار «گزارش ملي محيط زيست» شامل نتايج جمع‌بندي شده وضعيت محيط زيست كشور و برنامه‌هاي مختلف مورد نظر را منتشر مي‌كند.

نشاني: تفليس، كد پستي 0114، خيابان گ.گولوا، پلاك 6

تلفن: 00995322727224 // 00995322727234

دورنگار: 00995322727234

وبگاه: www.moe.gov.ge

نشاني الكترونيك: pr@moe.gov.ge

 

 

 

 

 

 

شرح حال

آقاي گيورگي خاچيدزه ( Giorgi Khachidze )

وزیر محیط زیست گرجستان

تاريخ تولد: 9/2/1974 برابر با 20/11/1352

تحصيلات:

 1997-1992 ميلادي برابر با 1376-1371 هجري شمسي؛ كارشناسي و كارشناسي ارشد رشته بيولوژي، تخصص فيزيولوژي گياهان در دانشگاه دولتي تفليس؛

 1997-1993 ميلادي برابر با 1376-1372 هجري شمسي؛ كارشناسي و كارشناسي ارشد رشته خبرنگاري در دانشگاه دولتي تفليس؛

سوابق کاری:

 2002-1994 ميلادي برابر با 1381- 1373 هجري شمسي؛ خبرنگار شبكه‌هاي تلويزيوني«اول اجتماعي»، «ايبرويزيا»، «روستاوي 2»، دفتر مطبوعاتي وزارت دفاع گرجستان، «راديو 105»، «راديو رزونانس» و روزنامه «رزونانس»؛

2002 ميلادي برابر با 1381 هجري شمسي؛ موسس و رييس شعبه «حزب دموكرات» در شهرستان خاشوري؛

2004-2003 ميلادي برابر با 1384-1382 هجري شمسي؛ معاون فرماندار خاشوري؛

2004 ميلادي برابر با 1384 هجري شمسي؛ نماينده مجلس؛

2005-2004 ميلادي برابر با 1385-1384 هجري شمسي؛ استاندار متسختا -  منطقه متيانتي؛

2008-2005 ميلادي برابر با 1388-1385 هجري شمسي؛ استاندار سامتسخه - منطقه جاواختي.

2011 - 2008 ميلادي برابر با 1390-1388 هجري شمسي؛ وزير محيط زيست و منابع طبيعي گرجستان؛

از 2011 ميلادي برابر با 1390 هجري شمسي وزير محيط زيست گرجستان (  تغییر نام وزارت با حذف «منابع طبیعی» از وزرات محیط زیست و الحاق وظایف آن به وزارت انرژی).

تسلط بر زبان‌هاي خارجي: روسي، انگليسي.

نشاني الكترونيك: goga.khachidze@moe.gov.ge

آژانس ملي محيط زيست

آژانس ملي محيط زيست گرجستان در سال 2008 ميلادي برابر با 1387 هجري شمسي زير نظر وزارت محيط زيست و منابع طبيعي كشور تشكيل شده است كه با پيروي از قوانين گرجستان و مقررات و تعهدات بين المللي به صورت مستقل فعاليت دارد. حوزه فعاليت اين آژانس زمينه‌هاي زير را دربر مي‌گيرد:

نظارت و پيشگيري از حوادث غير مترقبه و اضطراري آب و هوايي و زمين‌شناسي، آلودگي محيط زيست، نظارت بر منابع آب و وضعيت محيط زيستي در رودها، درياچه‌ها و سواحل دريايي كشور، ارزيابي وضعيت محيط زيست و ارائه گزارش‌ها و برنامه‌هاي كاري حوزه مذكور، تاسيس و مديريت بايگاني منابع طبيعي كشور، تاسيس و مديريت بايگاني منابع جنگلي كشور، تاسيس و مديريت بايگاني منابع زميني كشور، انجام مطالعات زمين‌شناسي و نقشه‌برداري، ثبت معادن منابع طبيعي موجود و جديد، انجام تعهدات بين المللي گرجستان در حوزه حفظ محيط زيست و تامين بخش هوانوردي كشور با اطلاعات هواشناسي.

آژانس ملي محيط زيست گرجستان از بخش‌هاي مديريت، هواشناسي، نظارت بر آلودگي محيط زيست، حوادث غير مترقبه و محيط زمين‌شناسي تشكيل مي‌شود.

مدير آژانس: آقاي شالوا  جاواخادزه  Shalva Javakhadze

نشاني:‌ تفليس، كد پستي 0112، خيابان داويت آغماشنبلي، پلاك 154.

تلفن: 00995322439503

دورنگار: 00995322439502

وبگاه: www.meteo.gov.ge

نشاني الكترونيك: info@meteo.gov.ge

آژانس مناطق حفاظت شده گرجستان

آژانس مناطق حفاظت شده گرجستان در حوزه حفظ و نظارت بر پارك‌هاي ملي، منابع طبیعی، نواحي تحت حفاظت، نظارت و بازسازي تنوع بيولوژيكي در مناطق و نواحي حفاظت شده، مديريت بر مناطق داراي آب و هواي پر رطوبت با اهميت بين المللي فعاليت دارد. در گرجستان نخستين منطقه حفاظت شده در سال 1912 ميلادي برابر با 1291 هجري شمسي در شهرستان لاگودخي، درگرجستان شرقي ايجاد شد. در حال حاضر مساحت كلي مناطق و نواحي تحت حفاظت 512062 هكتار مي‌باشد كه 3،7 درصد كل مساحت كشور را تشكيل مي‌دهد و بيش از دو سوم آنها پوشيده از جنگل است.

در حال حاضر در گرجستان 14 منطقه حفاظت شده دولتي، 9 پارك ملي، 18 ناحيه ویژه محيط زيستي ، 21 اثر طبيعی و 2 ناحیه عمومی محيط زيستی وجود دارد.

آژانس مذكور از بخش‌هاي : مديريت، حقوقي، اقتصادي، برنامه‌ريزي، توسعه، منطقه‌اي، نظارت و روابط عمومی تشكيل شده است.

مدير آژانس: آقاي گيورگي  شونوادزه  Giorgi Shonvadze،

نشاني: تفليس، كد پستي 0114، خيابان گ.گولوآ، پلاك 6.

تلفن: 00995322752353

دورنگار: 00995322753887

وبگاه: www.apa.gov.ge

نشاني الكترونيك: info@apa.gov.ge

 

كنوانسيون‌هاي بين المللي

گرجستان در همه كنوانسيون‌هاي بين المللي زیست  محیطی مشاركت مي‌كند؛ از جمله:

1.      كنوانسيون «تنوع زیستی»، سال پيوستن 1994؛

2.      كنوانسيون‌ « مناطق پر رطوبت و پرآب با اهميت بين المللي و مناسب براي زيست پرندگان آبزي»، سال پيوستن 1996؛

3.      كنوانسيون« تجارت انواع گياهان و حيوانات در معرض انقراض» (CITES)، سال پيوستن 1996؛

4.      كنوانسيون‌ «حفاظت انواع حيوانات وحشي مهاجر»، سال پيوستن 2000؛

5.      پيمان «امنيت تنوع بيولوژيكي و امنيت زيست‌محيطي كارتاخنا»، سال پيوستن 2008؛

6.      كنوانسيون‌ «حفاظت طبيعت و محيط زيست طبيعي اروپا»، سال پيوستن 2008؛

7.      كنوانسيون‌ »محيط زيست و زيستگاه ‌هاي اروپا»، در حال پيوستن.

 

حزب سبز گرجستان

حزب سبز گرجستان در سال 1989 ميلادي برابر با 1368 هجري شمسي تاسیس شد و پیرو مرام حفظ محیط زیست، دموکراسی و عدم توسل به زور مي‌باشد. حزب مذكور در دهه نود قرن بيستم و اوايل قرن بيست و يكم قدرت سياسي قابل توجهي داشت. آقاي زوراب ژوانيا(Zurab Zhvania) رهبر متوفی حزب مذكور، در طول سال‌ها، رييس مجلس گرجستان و نفر دوم كشور بوده است. در حال حاضر حزب مذكور قدرت سياسي خود را از دست داده است.

حزب مذكور با احزاب و جنبش‌هاي سبز اروپا و جهان همكاري نزديك دارد.

رهبرحزب سبزگرجستان: آقاي دكتر گيورگي گاچه‌چيلادزه(Dr. Giorgi Gachechiladze)

نشاني: تفليس، خيابان س.كاندلاكي، پلاك 55.

وبگاه: www.greensparty.ge

 

اداره کل ارزیابی و نظارت
سامانه تایید اسناد کنسولی
برای تایید کلیه اسناد کنسولی و دانشجویی اعم از وکالتنامه ، گواهی امضا، تایید مدارک دانشجویی و پزشکی امکان پذیر است
سامانه روادید الکترونیکی
امکان دریافت روادید الکترونیک به صورت برخط در این سامانه تعبیه شده است
سامانه امور کنسولی و ایرانیان
در این سامانه کلیه فرم های کنسولی و قوانین مربوطه درج گردیده است
کليه حقوق اين سايت متعلق است به وزارت امور خارجه جمهوري اسلامي ايران