گالری تصاویر
پیوندهای مهم
  • پورتال امام خمینی
  • دفتر مقام معظم رهبری
  • ریاست جمهوری
  • معاونت امور مجلس
  • نقشه جامع علمی کشور
  • Ministry of Science, Research and Technology
  • صندوق احیا و بهره برداری از بناهای تاریخی و فرهنگی کشور
پاسخ به مطبوعات

پاسخ سفارت به روزنامه مسنجر اخیرا در برخی از مصاحبه ها، خبرها و تحلیل های منتشره در آن روزنامه وزین، مطالبی در خصوص سیاست خارجی جمهوری اسلامی ایران به ویژه در مسائل مرتبط با برنامه صلح آمیز هسته ای ایران چاپ می شود که بعضا حاوی مطالب اشتباه، نارسا و در برخی از مصاحبه ها مواضع غلط .... 11:59-1391/05/16

 

شماره:4607

تاریخ: 1391/3/17

بسمه تعالی

جناب آقای زازا گاچاچیلادزه

سردبیر محترم روزنامه مسنجر

قبل از هر چیز احترامات عمیق خود را به شما و کشور گرجستان اظهار می دارم.

اخیرا در برخی از مصاحبه ها، خبرها و تحلیل های منتشره در آن روزنامه وزین، مطالبی در خصوص سیاست خارجی جمهوری اسلامی ایران به ویژه در مسائل مرتبط با برنامه صلح آمیز هسته ای ایران چاپ می شود که بعضا حاوی مطالب اشتباه، نارسا و در برخی از مصاحبه ها مواضع غلط و مغرضانه از سوی مصاحبه شونده می باشد. به منظور آگاهی خوانندگان آن روزنامه و تنویر افکار عمومی موارد ذیل جهت درج در اولین شماره آن روزنامه اعلام می گردد:

1- برنامه هسته ای ایران کاملا صلح آمیز بوده و جمهوری اسلامی ایران دقیقا طبق معاهده منع گسترش تسلیحات هسته ای(NPT) فعالیت های خود را شکل داده و ادامه می دهد.

2-خواسته ایران دقیقا آن چیزی است که پیمان NPT به عنوان حقوق ایران و هر کشور عضو دیگر پذیرفته است. ایران  نه چیزی کمتر و نه فراتر از این معاهده را خواهان است.

3-طبق فتوای دینی عالی ترین مقام دینی و سیاسی جمهوری اسلامی ایران، ساخت و استفاده از بمب اتمی حرام می باشد؛ حتی استفاده از دیگر سلاح های کشتار جمعی بر اساس دستورات مذهبی اسلام حرام است. این اظهارات صرفا یک شعار نیست و در دوران جنگ 8 ساله رژیم صدام علیه ایران به رغم اینکه رژیم صدام، حاکم وقت عراق، با کمک کشورهای غربی علیه نظامیان و اتباع شخصی سلاح های شیمیایی بکار برد ؛ لیکن ایران در طول 8 سال دفاع مقدس، حتی یکبار نیز مبادرت به عمل متقابل نکرد.

4-شعار اعلامی و عملی ایران این است: «انرژی صلح آمیز هسته ای برای همه، بمب اتمی برای هیچکس»؛ این منطقی ترین سخن یک انسان منصف، عدالتخواه و منطقی است که می تواند زده شود؛ ولی متاسفانه برخی از کشورهای قدرت طلب، توان تحمل دنیای بدون سلاحهای کشتار جمعی را ندارند.

5- کشوری که خود اولین بمب اتمی را تولید کرده و در دو شهر بزرگ و پر جمعیت از دو بمب قدرتمند استفاده نموده و بالغ بر 220000 هزار نفر انسان بیگناه را به قتل رسانده و زندگی صدها هزار نفر انسان به جا مانده از این بمباران اتمی را به خطر انداخته و هنوز هم می اندازد، شایستگی ندارد در مقام قضاوت و داوری در امر استفاده صلح آمیز دیگر کشورها مطلبی اظهار نماید.

6- ایران با توانایی انرژی صلح آمیز هسته ای نه تنها برای هیچ کشور و ملتی تهدید نیست؛ بلکه موهبت نیز محسوب می شود. ایران با داشتن انرژی صلح آمیز هسته ای، تولید انرژی برق، تولید رادیو کیت های درمانی و مصارف پزشکی هسته ای  و مواردی از این دست  می تواند کمک بزرگی برای همه کشورهای جهان باشد.

7-اظهارات صریح برخی از سیاستمداران خاورمیانه ای حاکی از آن است که آنان در صورت لزوم از سلاح هسته ای استفاده خواهند کرد. این اظهارات  بی منطق ترین سخنی است که یک انسان می تواند به زبان آورد. استفاده از سلاح هسته ای چه در مقام آفند باشد و چه در مقام پدافند، چه برای بار اول صورت گیرد و یا برای بار دوم، امری ضد انسانی است که حتی بیان کردن آن نیز خطرناک، نفرت انگیز و تحمل ناپذیر است.

8-ایران متجاوز از 200 سال است که به هیچ کشوری حمله نکرده است؛ اما هرگاه به ایران حمله شده در مقام دفاع برآمده و به سختی متجاوزان را از عمل خود پشیمان ساخته است. این در حالی است که رژیم اشغالگر قدس تحت سیطره صهیونیست ها ظرف 50 سال اخیر دهها جنگ و خونریزی با کلیه همسایگان و غیر همسایگان خود داشته است. حال خوانندگان خود قضاوت کنند که کدام کشور خطرناک است، رژیم صهیونیستی یا جمهوری اسلامی ایران؟ آیا این ایران است که با دنیا مشکل دارد یا رژیم صهیونیستی؟ ایرانی که سلاح اتمی را حرام می داند، ایرانی که سلاح هسته ای ندارد؛ ایرانی که 200 سال است به هیچ کشور و ملتی حمله نکرده و یا رژیمی که به داشتن سلاح اتمی اعتراف کرده، عضو معاهده NPT نیست، معاهده منع استفاده از سلاح کشتار جمعی را قبول ندارد و هر سال نه تنها با همسایگان خارجی بلکه با مردم کشور خود نیز مشکل دارد.

9-فعالیت های ایران مدت هاست که زیر نظر آژانس بین المللی انرژی اتمی قرار دارد و تا کنون هیچ انحرافی در فعالیت های هسته ای صلح آمیز ایران مشاهده نشده است.

10-بیش از 4000 هزار روز فرد/ ساعت، جدی ترین بازدیدها از تاسیسات هسته ای ایران      صورت گرفته و هیچ انحرافی از برنامه هسته ای ایران به سمت مقاصد غیر صلح آمیز گزارش نشده است. هم چنین بیش از 100 مورد بازرسی فوری با اعلام قبلی 2 ساعته در همین ارتباط از تاسیسات هسته ای ایران صورت پذیرفته است.

11-ظرف 40-30 سال آینده سوخت های فسیلی مانند نفت و گاز در بسیاری از کشورهای جهان خاتمه خواهد یافت؛ بنابراین این حق کلیه کشورهای اعم از کوچک و بزرگ، غربی و شرقی است که بتوانند از فنآوری انرژی هسته ای در تولید برق و دیگر مصارف صنعتی و پزشکی استفاده نمایند؛ در غیر اینصورت این کشورها مجبور خواهند شد همواره تحت نفوذ و سیطره معدود کشورهای دارنده انرژی هسته ای زندگی کنند.

12- ایران یک رآکتور تحقیقات هسته ای در شهر تهران دارد که متجاوز از 56 سال است که فعالیت می کند. این رآکتور تولید رادیو کیت های درمانی برای نزدیک به یک میلیون نفر را به عهده دارد. ایران بارها از آژانس بین المللی انرژی اتمی و کشورهای دارنده این فنآوری درخواست کرد که سوخت مورد نظر این رآکتور که جنبه تحقیقاتی - پزشکی دارد را به ایران بفروشند؛ ولی هیچکدام از این کشورها و آژانس پاسخ ایران را اجابت نکردند. ایران نیز برای تامین نیاز داخلی و درمانی مبادرت به تولید سوخت 20 درصدی کرد و از این بابت بی نیاز شد.

13-ایران حتی به مدت دو سال و نیم بصورت داوطلبانه پروتکل اختیاری و غیر اجباری الحاقی معاهده منع گسترش سلاحهای هسته ای را اجرا کرد؛ ولی هیچ پاسخ مثبتی از سوی کشورهای دارنده حق وتو در شورای امنیت و کشورهای دارنده هزارها بمب اتمی دریافت نکرد؛ در نهایت مجلس ایران پرتکل الحاقی را به دلیل عدم اجرای تعهدات کشورهای یاد شده تصویب نکرد.

این امر نشان می دهد که کشورهای بزرگ قصد نداشتند حقوق کاملا مشروع دیگر کشورها را به رسمیت بشناسد.

در نهایت خاطر نشان می سازد که ایران از هرگونه مذاکره در شرایط عادی و برابر، براساس حسن نیت و اقدامات اعتماد سازی متقابل استقبال می کند.           

بار دیگر احترامات قلبی خود را ابراز می دارم.


                                                                                                مجید صابر

                                                                                               سفیر جمهوری اسلامی ایران

 

اداره کل ارزیابی و نظارت
سامانه تایید اسناد کنسولی
برای تایید کلیه اسناد کنسولی و دانشجویی اعم از وکالتنامه ، گواهی امضا، تایید مدارک دانشجویی و پزشکی امکان پذیر است
سامانه روادید الکترونیکی
امکان دریافت روادید الکترونیک به صورت برخط در این سامانه تعبیه شده است
سامانه امور کنسولی و ایرانیان
در این سامانه کلیه فرم های کنسولی و قوانین مربوطه درج گردیده است
کليه حقوق اين سايت متعلق است به وزارت امور خارجه جمهوري اسلامي ايران