گالری تصاویر
پیوندهای مهم
 • پورتال امام خمینی
 • دفتر مقام معظم رهبری
 • ریاست جمهوری
 • معاونت امور مجلس
 • نقشه جامع علمی کشور
 • Ministry of Science, Research and Technology
 • صندوق احیا و بهره برداری از بناهای تاریخی و فرهنگی کشور
جایگاه زن در گرجستان

جایگاه زنان در گرجستان

•فهرست مطالب 

•·        مقدمه

•·        زنان تاثیرگذار در تاریخ گرجستان

•·        وضعیت زنان در جامعه

 • قانون اساسی و زن در گرجستان

•·        دیدار و سخنرانی وزیر خارجه آمریکا با زنان فعال گرجی در سفر به گرجستان

•·        حزب  زنان گرجستان براي برابري و عدالت

 • روند تصویب طرح « برابری جنسی زنان و مردان » در مجلس گرجستان
 • نقش زنان گرجستان در عرصه سیاسی
 • زنان فعال در بخش های دولتی ، پارلمان و احزاب گرجستان
 • آدرس اینترنتی سازمان های فعال در امور زنان در گرجستان
 • زن گرجی و نقش آن در حفظ محیط زیست
 • جایگاه زن گرجی در عرصه هنر
 • حضور زنان گرجی در عرصه های اجتماعی
 • زنان گرجی در عرصه ورزش
 • رسانه ها و مطبوعات و نقش زنان گرجی
 • برخی آمارهای سال 2009 مربوط به خانم ها

مقدمه

  در تاریخ گرجستان زنانی که نقش برجسته داشتند و در این کشور با احترام از آنان یاد می شود کم نیستند. در این میان: شاهزاده مدآ، ملکه تامارا، کتایون عذاب دیده، تامارا واشلونلی، مایا سقنتلی، تینا ساوکیسلی، زنان خانواده باتونیشویلی، مانانا اوربلیانی و ...  معروف تر هستند.

 در ابتدای این گزارش  به شرح حال چند نفر از معروفترین آنان اشاره شده است. در ادامه به روند تصویب طرح « برابری جنسی زنان و مردان » در مجلس گرجستان، نقش زنان گرجستان در عرصه سیاسی، زنان فعال در بخش های دولتی ، پارلمان و احزاب گرجستان، جایگاه زن گرجی و نقش آن در حفظ محیط زیست، جایگاه زن گرجی در عرصه هنر، حضور زنان گرجی در        عرصه های اجتماعی، زنان گرجی در عرصه ورزش و رسانه ها و مطبوعات و نقش زنان گرجی در آن خواهیم پرداخت.

زنان تاثیرگذار در تاریخ گرجستان

1. ملکه تامارا (1213-1166 م.) اولین ملکه زن گرجستان؛

2. ملکه کتوان - ملکه منطقه کاختی در قرن 17 میلادی؛

3. تامارا واشلونلی - مبارز فعال برای استقلال گرجستان در قرن 18 میلادی؛

4. مایا تسقنتلی - مبارز فعال برای استقلال گرجستان در قرن 18 میلادی؛

5. تینا تساوکیسلی - مبارز فعال برای استقلال گرجستان در قرن 18 میلادی؛

6. نینو ژوانیا - (1990-1917م.) عضو کمیته مرکزی حزب کمونیستی گرجستان؛ 

7. ناتلا واسادزه - وزیر آموزش- دهه 80 قرن 20؛

8. روسودان بریدزه - دبیر شورای امنیت ملی(دوره ریاست جمهوری ادوارد شواردنادزه)؛

9. نینو چخوبادزه - وزیر محیط زیست (دوره ریاست جمهوری ادوارد شواردنادزه)؛

10. سالومه زورابیشویلی - وزیر امور خارجه (2005-2003)(دوره ریاست جمهوری میخائیل ساکاشویلی).

ملکه تامارا:

تامارا را شاید بتوان یکی از معروفترین زنان گرجستان برشمرد. تامارا ، نوه داوید بانی حاکم و فرزند ارشد گئورگی سوم بود. او در سال 1166 میلادی متولد شد. از آنجایی که گئورگی سوم دارای فرزند پسر نشد، در زمان حاکمیت خود در سال 1179، تامارا را به ولیعهدی برگزید. به حکومت رسیدن یک زن در آن زمان در گرجستان و حتی خارج از گرجستان امری معمولی نبود.

در سال 1184 گئورگی سوم درگذشت و تاج و تخت رسما به تامارای هجده ساله به عنوان اولین ملکه و حاکم زن افتاد. تامارا در سال 1185 میلادی با تصمیم بزرگان دربار با شاهزاده روسی به نام یوری ازدواج کرد ولی پس از مدتی در سال 1187 میلادی به دلیل بی لیاقتی ، بی کفایتی و شخصیت  متزلزل یوری از وی جدا می شود. از آنها هیچ فرزندی متولد نشد.

در سال 1188 میلادی تامارا با داوید سوسلانی یکی از نوادگان شاهزادگان باگراتیونی ازدواج کرد. ثمره این ازدواج دختری بنام روسودان و پسری بنام لاشا-گئورگی بود. پس از این ازدواج، تامارا همچنان مقام و منزلت خود را حفظ کرد و به عنوان حاکمی مقتدر به کمک همسر خود به فرمانروایی پرداخت.

تامارا شاهی زیرک بود. وی با اقتدار کامل اصلاحات ساختاری را که پدربزرگ و پدرش شروع کرده بودند ادامه داد. پس از آنکه شرایط سیاسی و اوضاع داخلی گرجستان را سامان داد دست به فعالیت های سیاسی در خارج  زد. در این دوران گرجستان دوران  قدرت خود را تجربه می کرد. منابع گرجی می نویسند که گستره مرزهای گرجستان در اوایل قرن سیزده میلادی به شهر اردبیل در زمان تسلط سلجوقیان، شمال ایران نیز رسیده بود! تامارا همچنین به تشکیل امپراتوری ترابوزان کمک کرده و آنجا را از خراجگزاران خود نموده بود.

تامارا در سال 1213 میلادی فوت کرد و بنا بر وصیتش وی را در کلیسای گلاتی در شهر کوتائیسی به سپردند، گرچه تاکنون مزار وی ناشناخته باقی مانده است. کلیسای گرجی تامارا را به عنوان قدیس شناخته و روز چهارده ماه می در تقویم کلیسا به نام وی نامگذاری شده است. در این روز جشنی بنام تاماراوبا  برگزار می شود.

 

ملکه کتایون:

در آغاز قرن هفده میلادی، کارتلی و کاختی- مناطق شرقی گرجستان-  تحت سلطه حاکمیت سلسله صفویان ایران بود. برخی شاهان خراج گذار در این دو منطقه گرجستان گرچه در ظاهر مطیع شاه ایران بودند ولی در باطن هیچ فرصتی را برای شورش از دست نمی دادند و مدام مترصد فرصتی بودند تا نقشه های خود را اجرایی کنند. یکی از این رهبران، ملکه کتایون بود.

کتایون دختر شاهزاده آشوتان و همسر ولیعهد کاختی- داوید بود. داوید در سال 1602م وفات یافت. در بهار سال 1606 میلادی بنا به درخواست ملکه کتایون، تیموراز دومین فرزندش را به پادشاهی نشاند. تیموراز در این هنگام شانزده سال بیش نداشت و در واقع ملکه کتایون حکمرانی می کرد.

در سال 1614 میلادی، شاه عباس که به مرزهای گرجستان نزدیک شده بود و در گنجه حضور داشت از تیموراز برای نشان دادن حسن نیت خود درخواست اعزام فرزند کوچکش به دربار را          می کند. درباریان گرجی به تیموراز توصیه کردند که اگر پسر کوچک خود و مادرش را به نزد پادشاه بفرستد وی از اضافه کردن خراج و حملات دیگر به گرجستان صرفنظرخواهد کرد! پس از حضور ملکه کتایون و نوه اش الکساندر، شاه عباس باز از تیموراز درخواست می کند پسر ارشدش لوانی را نیز به دربار بفرستد! که این بار نیز شاه گرجی مجبور می شود تنها فرزندش را نیز به نزد پادشاه             بفرستد و دستور حمله و کشتار "یاغیان" گرجی را داد. لشکر شاه عباس صفوی از سمت شرق به گرجستان حمله کرد. تیموراز با لشکر کوچکش به سختی از حلقه محاصره گذشته و به کارتلی نزد شاه سولومون رفت. از آنجا هر دو پس از مقاومتهای کوتاه به غرب گرجستان فرار کردند. دو منطقه  شرق گرجستان به تصرف شاه عباس درآمد. شاه عباس دستور داد تا اسرا به اصفهان منتقل شوند.

در اصفهان ملکه کتایون را از بچه ها جدا کرده و به شیراز فرستادند. در این زمان حاکم شیراز امام قلی خان اوندیلادزه، فرزند الله وردیخان اوندیلادزه بود. پسرها به دستور شاه           مقطوع النسل شدند. هر دو در مدت کوتاهی فوت کردند. می گویند لوانی قبل از مرگ دچار اختلالات روانی نیز شده بود.

امام قلی خان تا مدتها این خبر را از ملکه کتایون پنهان می کرد ولی در آخر خبر به ملکه نیز رسید و وی را سخت ناراحت کرد.

شاه عباس پس از برگشت از اصفهان سراغ ملکه کتایون را می گیرد. به وی اطلاع می دهند که ملکه همچنان به مناسک مذهبی مسیحی خود ادامه می دهد. در آن زمان اسیران می بایست فورا دین اسلام را قبول می کردند. شاه عباس دستور می دهد کتایون یا مسلمان شود یا مرگی تلخ را پذیرا باشد. در این بین شاه تیموراز در تلاش بود تا با کمک و پا در میانی پادشاه روسیه ملکه را آزاد کند.

دستور شاه به کتایون ابلاغ شد. ملکه سرپیچی کرد. منابع گرجی می نویسند سرانجام به دستور شاه عباس در روز سیزده سپتامبر 1624 میلادی ملکه کتایون را در ملاعام با آهنهای گداخته شکنجه دادند و کشتند. روز بعد در تاریکی شب میسیونرهای کاتولیک جسد وی را برداشته و به مدت سه سال  نگهداری کردند. سپس قسمتی از آن را به هند و بلغارستان برده و در آنجا دفن کردند.  قسمتی دیگر را نیز به گرجستان برده و در کلیسای آلاوردی در کاختی دفن کردند.

در گرجستان، ملکه کتایون تقدیس شده و شمایل وی در کلیساها در کنار دیگر قدیس ها قرار می گیرد.

گرجی خاتون :

گرجی خاتون نوه دختری پادشاه تامارا می باشد. پادشاه تامارا دارای دو فرزند به نامهای لاشا گئورگی و روسودان بود. پس از مرگ زود هنگام لاشا-گئورگی، روسودان ملکه گرجستان  می شود. وی همسر مقیس الدین سلجوقی (فرزند طغرل دوم) بود و برای استحکام پیوند خود با این سلسله دختر خود تامارا را به همسری قیاس الدین کیخسرو دوم حاکم آناتولی در آورد.

کیخسرو دوم دلبسته تامارای شد و به وی این اجازه را داد که همچنان دین خود، یعنی مسیحیت را حفظ کند.

تامارا در دربار سلجوقیان توانست حامی شاعران و هنرمندان و دانشمندان آن دوره شود. بدین ترتیب با زیبایی خود توانست دل پادشاه را بدست آورد و کارهای عام المنفعه نیز انجام دهد.

منابع گرجی می نویسند دلبستگی پادشاه سلجوقی به وی تا  آنجا پیش می رود که دستور می دهد از چهره وی سکه ضرب کنند اما درباریان مانع اینکار شدند. لذا دستور می دهد به نشانه زیبایی صورت تامارا عکس خورشید و به نشانه قدرت وی، عکس شیر را روی تمام سکه ها ضرب کنند. بر اساس نوشته های مورخین گرجی، ریشه نماد شیر و خورشید بدین ترتیب نهاده شد و در دربار سلجوقیان رواج پیدا کرد و به ایران نیز این نشان رسید.

اما ملکه روسودان که از ابتدا می خواست پس از مرگ برادرش سلطنت گرجستان به فرزند وی انتقال یابد، پسر برادرش به نام داوید فرزند لاشا را به دربار قیاس الدین فرستاد و از آنها خواست تا وی را در آنجا سر به نیست کنند تا وی بلافاصله پسرش داوید را به حکومت برساند؛ غافل از اینکه داماد و دخترش از این دستور سرپیچی کرده و از داوید فرزند لاشا با آغوشی باز استقبال  و در دربار خود از وی پذیرایی  کردند.

ملکه روسودان با شنیدن این خبر چندین بار پیغام داد که داوید را به قتل برسانید ولی همچنان جواب منفی دریافت می کند. سپس به داماد خود پیغام می دهد که دخترم تامارا و داوید پسرلاشا عاشق و معشوق هستند.

شاه خشمگین از این خبر دستور می دهد داوید را به دریا بیندازند و تامارا را نیز سخت شکنجه دهند. گفته می شود که تامارا در آن دوران دین اسلام را می پذیرد و نام خود را به « گرجی خاتون» تغییر می دهد.

پس از چندی قیاس الدین فوت می کند و معین الدین پروانه حاکم آناتولی می شود. گرجی خاتون پس از چندی همسر وی می شود. و باز به حمایت های خود از هنرمندان و دانشمندان         می پردازد. گرجی خاتون ارتباط دوستانه ای با مولانا جلال الدین رومی نیز داشته است. وی حتی پس از مرگ مولانا به معماران آن دوران کمک مالی می کند تا بنایی درخور و شایسته وی بر مزارش بسازند.

وضعیت زنان در جامعه

در قانون اساسی گرجستان و به طور کلی در حقوق، زنان رسما با مردان برابرند. این در حالی است که قوانین و مقررات حقوقی موجود نیز از زنان در برابر سختی ها و شداید از جمله کارهای شبانه، ار در معادن یا بخش های خاصی از صنعت حمایت می کنند. اما در این خصوص تساوی این دو گرو ( زنان و مردان) به معنای برابری کامل آنها نیست. به عنوان مثال زنان در زمینه انجام کارهای دشوار صنعتی و یا در زمان زایمان مقررات ویژه ای دارند. در همین راستا زنان زودتر از مردان بازنشسته می شوند، از خدمت زیر پرچم معاف بوده و مادران بیوه از برخی بیمه و تسهیلات اجتماعی ویژه برخوردارند که مردان مشابه از آنها بهره مند نیستند.

میزان مرگ و میر در نزد مردان در گروه های سنی خاص بیشتر از زنان است. غلل این مرگ و میر عمدتا ناشی از نارسایی های مغزی و قلبی، وجود تومورهای بخیم، سرطان نای و ریه  مشکلات سیستم گوارشی می باشد. همچنین در مقایسه با زنان، مردان زمینه های بیشتری در مورد اقدام به خودکشی و مرگ های ناشی از خودکشی دارند. طول عمر متوسط مردان در گرجستان هفت سال کمتر از زنان است. احتمالا فشار ها و استرس های روزافزون سالهای اخیر به همراه عادات سنتی نادرست غذایی، مصرف مواد الکلی و دخانیات در تشدید این امر موثر بوده است و نکته قابل توجه این است که عادات مذکور می تواند به آسانی از طریق وضع قوانین تغییر یابد.

همین مسئله در مورد زنان نیز دیده می شود؛ به طوری که قانون نمی تواند باعث تغییر برخی نگرش های سنتی به زن شده و حامی آنان در مورد مسئولیت دوگانه خانه داری و کار در خارج از خانه باشد. حوزه کارها و مشاغل تخصصی نمونه ای روشن از این مسئله است. قبل از استقلال گرجستان(سال 1389 میلادی)سهم زنان کارمند در زمینه مشاغل تخصصی 77 درصد در میان گروه سنی 25 تا 54 سال بود و بیشترین میزان یعنی 82 دصد در گروه سنی40 تا44 سال دیده می شد. مردان و زنان گرجستان در زمینه میزان تحصیلات دانشگاهی مشارکت وسیعی در مشاغل تخصصی دارند که این مشارکت بسیار نامتناسب است. 71 درصد کل پزشکان گرجستان را زنان تشکیل می دهند. 63 درصد معلمان( شغلی که در زمان شوروی سابق از پایینی برخوردار بود) را نیز زنان شکل داده اند؛ این در حالی است که مشارکت زنان در سایر مشاغل از حد متوسط نیز پایین تر است. به عنوان نمونه میزان مشارکت در زمینه مشاغل تخصصی اقتصادی 39 درصد و در زمینه مهندسی 27 درصد است.

با این حال زنان به طور کلی در زمینه یافتن مشاغل مناسب با تحصیلات خود با مشکل مواجه هستند. علاوه برآن دلایل ارایه شده در مورد ضرورت انجام کارهای مربوط به منزل و بچه داری باعث گردیده تا زنان نتوانند تجارب و توانایی های تخصصی خود را افزایش دهند. دو سوم دختران بعد از ازدواج به مهارت های تخصصی خود چیزی اضافه نمی نمایند. اکثر زنان قادر به کسب مشاغل مناسب نبوده و لذا به دنبال مشاغلی هستند که با داشتن شرایط نامناسب کاری حداقل از حقوق و درآمد بالاتر برخوردار بوده و تسهیلاتی چون بیمه و بازنشستگی بیش ازموعد را در بر داشته باشد. این چنیین شاغل اغلب شامل شیفت های کار شبانه، کارهای سخت بدنی و یدی، کار در شرایط نامناسب بهداشتی، کار در اماکن پر سروصدا و برخی اوقات کار در اماکن غیرقانونی می باشد.

علاوه بر شرایط کاری، زنان گرجی به همراه سایر زنان دنیا با مشکل چگونگی ترکیب وظیفه خانه داری و کار در خارج از خانه مواجه هستند. در این مورد تفکراتسنتی در گرجستان رایج است. مردان در مواقع معمولی آماده مشارکت در کارهای منزل و یا مراقبت از بچه ها نیستند. بدین ترتیب مسئولیت مذکور نیز کاملا بر دوش زنان افتاده است و باعث محرومیت آنان از داشتن اوقات بیکاری و فراغت برای انجام امور شخصی و یا همان گونه که قبلا ذکر شد پیگیری علاقه های تخصصی در مورد مشاغل خود گردیده است.

با این همه روابط خانوادگی و ازدواج به خودباوری و ایجاد اعتماد به نفس در نزد زنان کمک می نماید.

با توجه به اهمیت نهاد خانواده و روابط خویشاوندی در جامعه گرجستان نقش زن به عنوان یک مادر بیش از بیش از کار او اهمیت دارد. زنان در حال حاضر مشارکت فعالی در روند احیای اقتصادی گرجستان دارند. به عنوان نمونه تعداد زنان دکه دار بشتر از مردان است. این در حالی است که نوع فعالیت تجار روح تجارت خرده فروشی را در گرجستان شکل می دهد، سهم زنان در فعالیت های خرد اقتصادی در حال افزایش است.                

 

قانون اساسی و زن در گرجستان

     در قانون اساسی گرجستان در مورد بانوان و عدم تبعیض جنسیتی، اصول زیر ذکر شده اند:

                 اصل چهاردهم :

تمامی انسان ها از بدو تولد آزادند و بدون توجه به ملیت، نژاد، جنسیت، اعتقادات مذهبی و سیاسی آنها از  حقوق برابر برخوردار می باشند.

بند 4 ماده 30  قانون اساسی گرجستان :

4- رعایت حقوق کار، فراهم نمودن شرایط مناسب برای کار، شرایط حقوق و مزایا و شرایط اشتغال کودکان و زنان  بر اساس قانون تعیین می شود.

اصل سی و ششم:

•1         زناشویی بر اساس حقوق مساوی و اختیارات زن و شوهر استوار است.

•2       دولت به رفاه خانواده کمک می کند.

•3      حقوق مادران و فرزندان بر اساس قوانین تامین شده است.

در مابقی اصول تفکیکی بین حقوق و تکالیف زن و مرد ذکر نشده است.

 

دیدار و سخنرانی وزیر خارجه آمریکا با زنان فعال گرجی در سفر به گرجستان در تاریخ 15/4/89

هیلاری کلینتون در سفر خود به گرجستان که در تاریخ 14/4/89 انجام گرفت، اولین دیدار خود را در کتابخانه ملی با خانم ها ی گرجی ترتیب داد. در این دیدار خانم های معروف، بانوان شاغل در مراکز دولتی و هواداران حزب حاکم ، نمایندگان اپوزیسیون و سازمان های غیر دولتی گرجستان شرکت داشتند. کلینتون در این دیدار در مورد توسعه اقتصادی گرجستان، گسترش روند های دموکراسی، تقویت نقش زنان در جامعه مدنی، همبستگی گرجستان با تشکیلات اروپا، روابط روسیه و گرجستان و اشغال گرجستان توسط این کشور صحبت کرد.

اکا بسلیا رهبر "جنبش همبستگی با زندانی های سیاسی" طی این دیدار به کلینتون وضعیت کنونی گرجستان را ترسیم کرد. وی از کلینتون خواست تا از ساکاشویلی بپرسد چرا در گرجستان بیش از 61 زندانی سیاسی وجود دارد؟ چرا قوه قضایه مستقل عمل نمی کند؟ چرا سرکوبی سیاسی در جریان است و چرا نمی توانیم انتخابات آزاد برگزار کنیم؟ کلینتون قول داد که در این راستا با رئیس جمهوری گفتگو کند. یکی دیگر از زنان فعال به نام تینا خیداشلی عضو حزب جمهوری خواه بود. به گفته وی وقتی که بوش گرجستان را فانوس دموکراتیک نامید، حوادث تلخی در گرجستان اتفاق افتاد. نتیجه این اظهارات حوادث 7 نوامبر و متعاقبا 8 اوت 2008 بود. سوال خیداشلی این بود که آیا آمریکا در صدد تداوم بخشیدن به سیاست های غیر مسوولانه همانند دوره بوش است؟  به گفته خیداشلی کلینتون جواب داد که آنها به مردم گرجی کمک خواهند.

در این دیدار تقریبا 100 زن فعال گرجی شرکت داشتند که از آن جمله می توان به اسامی ذیل اشاره کرد:

•-       ساندرا رولووس، همسر میخایل ساکاشویلی؛

•-       گیولی الاسانیا،  مادر میخایل ساکاشویلی؛

•-       اکا بسلیا، رهبر "جنبش همبستگی با زندانی های سیاسی"؛

•-       خاتونا گوگوریشویلی، عضو پارلمان؛

•-       نستان کیرتادزه، عضو حزب کارگر؛

•-        تینا خیداشلی، عضو حزب جمهوری خواه؛

•-        گوگولی ماغرادزه، رهبر حزب زنان؛

•-        ناتلا ماچاواریانی، عضو حزب راه گرجستان؛

•-        پیگریا چیخرادزه و مانانا ناچقبیا، اعضای راست گرایان جدید؛

•-        ماکا گوارامیا، تامار چیتاناوا و نینلی پوتکارادزه، اعضای جنبش دموکرات های آزاد؛

•-       مانانا سالوکوادزه عضو جنبش دموکراتیک؛

•-        یا انتادزه، کارشناس رسانه ها؛

•-        مانانا غورچوملیدزه، رئیس اتحادیه صنفی معلمین؛

•-       نینو تسیخیستاوی، رهبر شبکه زن ها در قفقاز.

شرح حال خانم ساندرا رولوفس -همسر ميخائيل ساآكاشويلي رییس جمهور

 وی متولد 23 دسامبر 1968 در شهر ترنوزن هلند بوده و بانوی اول گرجستان و زنان با نفوذ این کشور می باشد که از انستيتوي زبان هاي خارجي بروكسل و انستيتوي بين المللي حقوق بشر استراسبورگ فارغ التحصیل شده است. وي در سال 1993  در استراسبورگ با ميخائيل ساآكاشويلي آشنا شد و از همان سال پس از ازدواج با وی  همراه با ساآكاشويلي به نيويورك رفت. ساآكاشويلي و ساندرا رولوفس در سال 1996 به گرجستان بازگشتند.  ساندرا رولوفس در سال 1998 بنياد خيريه «سوكو» را پايه گذاري كرد. اين بنياد با جذب كمك هاي شركت هاي هلندي پروژه هاي انسان دوستانه را اجرا مي كند. وي همچنين در سال هاي 2000-1999 در دانشگاه دولتي تفليس تدريس مي كرد. رولوفس به زبان هاي فرنسوي ، انگليسي، آلماني، هلندي، گرجي و روسي  مسلط مي باشد.

 

بیوگرافی گيولي الاسانيا-مادر ميخائيل ساآكاشويلي

وی در تاريخ  11 نوامبر 1946 در تفليس متولد شد. گیولی آلاسانیا فارغ التحصيل رشته تاريخ تركيه از دانشگاه  دولتي تفليس در سال 1969 می باشد.  مشارالیها از همان سال سمت هاي مختلفي در انستيتوي تاريخ و مردم شناسي را عهده دار بوده است. گيولي الاسانيا عضو شوراي منابع تاريخ گرجستان مي باشد و در سال هاي 2005-1990 معاون دانشگاه درياي سياه بوده است.  وي همچنين رياست انجمن « فرهنگ گرجستان در خارج» را برعهده دارد. گیولی الاسانیا سفری به ایران نیز داشته است و خود او و پسرش، ساکاشویلی، همواره از خاطرات مثبت سفر به ایران یاد می کنند.

 

حزب  زنان گرجستان براي برابري و عدالت

 

حزب زنان گرجستان براي برابري و عدالت يك اتحادیه سياسي بوده و بر اساس  قانون اساسي و قوانين جاري گرجستان فعاليت مي كند.

اهداف حزب به شرح ذیل می باشد:

- كمك به ايجاد كشور يكپارچه و دمكراتيك؛

- دفاع از اصول برابري و عدالتخواهي؛

- پيروي از اصول دمكراسي در حاكميت ؛

- مشاركت فعال زنان در روند اصلاحات؛

- اجراي برنامه هاي آموزشي بمنظور فعاليت حزب؛

- پژوهش علمي در خصوص موانع فعاليت زنان و حضور آنها در عرصه هاي مختلف؛

- ايجاد رسانه هاي محلي و منطقه اي براي افزايش نقش زنان؛

- همكاري با سازمان هاي زنان در گرجستان و خارج از كشور؛

- حمايت از اقتصاد بازاري  و سياست صلح آميز كشور؛

 ساختارحزب زنان:

حزب زنان از نهاد هاي ذيل تشكيل مي شود: مجمع عمومي، كميته اصلي، كميسيون بازرسي، كانون جوانان و نمايندگيهای خارج.

خانم گوگولي ماقرادزه رييس حزب زنان دكتر علوم روانشناسي دانشگاه دولتي تفليس و رييس انستيتوي مناقشه شناسي می باشد.

سوابق كاري خانم گوگولی ماقرادزه:

- محقق انستيتوي دميتري اوزنادزه، آكادمي علوم گرجستان؛

- رييس بخش جنايي انستيتوي حقوق آكادمي علوم ؛

- معاون دانشگاه داویت اقماشنبلي ؛

- رييس كرسي علوم اجتماعي دانشگاه روابط اقتصادي تفليس؛

- استاد و محقق دانشگاه جرج ميسون آمريكا ؛

 وي همچنین رياست انجمن برنامه هاي آموزشي و علمي آمريكا، كانون بين المللي آموزش در خدمت صلح، انجمن روانشناسي و جنبش حمايت از ابتكارات زنان را نیز عهده دار مي باشد.

 

روند تصویب طرح «برابری جنسی زنان و مردان » درمجلس گرجستان

قوانین بین المللی نقش مهمی را در تدوین قوانین و موازین جاری در زمینه حفظ حقوق زنان در گرجستان ایفا نموده است. در22 سپتامبر سال 1994 گرجستان به کنوانسیون «از بین بردن تبعیض علیه زنان» محلق شد. با این اقدام ، گرجستان متعهد شد تا تبعیض علیه زنان در حیات سیاسی و اجتماعی کشور را بر طرف نماید. علیرغم این امر تا قبل از کنفرانس پکن ، مسائل جنسی برای دولت و جامعه گرجستان به عنوان یک موضوع حساس محسوب نمی شد.

در سال 1997 اجرای طرح مشترک سازمان ملل و دولت گرجستان به نام «جنسیت و توسعه» آغاز شد. این طرح در واقع بر اساس کنفرانس پکن تدوین شده بود. گرجستان در اواخر سال 1997 طرح اقدام ملی خود را تهیه نمود که معیار های اصلی کنفرانس پکن را در بر گرفت. از 12 اولویت قید شده در بیانیه کنفرانس پکن ، دولت گرجستان با توجه به مهمترین موضوعات کشور 7 مسئله اولویت دار را در طرح عملی خود در نظر گرفت.

20 فوریه سال 1998 بنابه دستور ادوارد شواردنادزه ، رئیس جمهور وقت «کمیسیون دولتی تعیین سیاست بهبود وضعیت زنان» با ترکیب اعضای دولت و سازمان های غیر دولتی تشکیل شد. هدف از فعالیت این کمیسیون برابری جنسی در گرجستان و بهبود وضعیت زنان در مرحله انتقالی بود.

در سال 1998 کنفرانس «زن و جامعه» در تفلیس برگزار گردید و در نتیجه آن طرح اقدام «در خصوص بهبود وضعیت زنان از سال 1998 الی 2000 در گرجستان» منتشر گردید که بعدها یعنی در تاریخ 18 ژوئن سال 1998 توسط رئیس جمهور به تصویب رسید. سپس طرح اقدام این برنامه اصلاح شد و به دستور رئیس جمهور به عنوان برنامه اجرای بهبود وضعیت زنان گرجستان برای سال های 2004-2001 به تصویب رسید.

در کنار اجرای برنامه مزبور ، برنامه مبارزه با تجاوز در سال های 2004-2000 و برنامه اجرای مبارزه با تجارت جنسی در سال های 2005-2003 تهیه و تصویب شد.

بعد از انقلاب رز و تغییر حکومت در گرجستان تغییراتی در این زمینه نیز صورت گرفت. دولت جدید موضع خود نسبت به برابری جنسی را اعلام نمود و به بررسی این مسئله پرداخت و موازین جدید ملی و ساختاری را در سطح قوه مجریه و مقننه جهت تامین برابری جنسی در گرجستان معین کرد.

در تاریخ 27 اکتبر سال 2004 بنابه دستور خانم نینو بورجانادزه رئیس وقت مجلس «شورای مشورتی برابری جنسیت» تحت حمایت برنامه توسعه سازمان ملل «جنسیت و سیاست در قفقاز جنوبی» تاسیس شد. اعضای این شورا را نمایندگان مجلس، اعضای دولت و سازمان های غیر دولتی تشکیل می دادند. هدف این شورا پشتیبانی از تامین برابری جنسی از جمله تعیین راهبرد دولت در این زمینه و کمک به اجرای آن بود.

در سال 2005 دولت گرجستان «کمیسیون موقتی دولتی برای بررسی مسائل مربوط به برابری جنسی» را با مشارکت فعال نمایندگان سازمان های غیر دولتی و جامعه مدنی تشکیل داد. اعضای این کمیسیون نمایندگان سازمان های غیر دولتی و همچنین یک نماینده مجلس بودند که هماهنگ کننده شورای مشورتی برابری جنسی وابسته به ریاست مجلس بودند. هدف فعالیت این کمیسیون پیشبرد راهبرد دولتی در خصوص برابری جنسی و تامین برابری جنسی در گرجستان بود.

ماه فوریه سال 2006 گروه کاری متشکل از اعضای «شورای مشورتی برابری جنسی» وابسته به ریاست جمهوری و همچنین اعضای «کمسیون دولتی مسائل برابری جنسی» تشکیل شد. این گروه طرح دولت مبنی بر برابری جنسی و همچنین برنامه اجرایی دولت در این ارتباط را به همت برنامه توسعه سازمان ملل متحد (UNDP)، بنیاد زنان سازمان ملل (UNIFEM) و بنیاد جمعیت سازمان ملل (UNFPA) تدوین و تهیه نمودند.

هدف از این نظریه تامین حقوق و شرایط مساوی بین زن و مرد و استفاده یکسان از آنها در عرصه های مختلف سیاسی ، اقتصادی ، فرهنگی و اجتماعی بود. این طرح اصول برابری جنسی در همه سطوح دولتی و حیات زندگی را در گرجستان به رسمیت شناخت .

سرانجام در تاریخ 24 ژوئیه سال 2006 مجلس گرجستان طرح دولت مبنی بر برابری جنسی در گرجستان را به تصویب رساند.

در 4 مي 2010  میلادی در پارلمان گرجستان به ابتكار برنامه توسعه سازمان ملل، آژانس توسعه بين المللي و همكاري سوئد و انستيتوي دموكرات ملي، مراسمی تبلیغاتی تحت عنوان معرفي قانون  برابري جنسي برگزار شد. در اين مراسم اعضاي پارلمان، نمايندگان سازمان های اجتماعی، سازمان هاي بين المللي و ديپلماتيك حضور يافتند. 

رئيس اين جلسه گيورگي ارسنيشويلي، رئيس كميته حقوق بشر و همگرايي پارلمان بود. وي بر اهميت قانون برابري جنسي تاكيد كرد و از روسودان كرواليشويلي، مبتكر اين پروژه قدرداني نمود. سخنرانان جلسه روسودان كرواليشويلي معاون رئيس پارلمان، جيم ماكگولدريك نماينده دايم برنامه توسعه سازمان ملل در گرجستان، خانم لويس برمشو دبير دوم سفارت سوئد، ماگدا انيكاشويلي نماينده پارلمان و عضو شوراي برابري جنسي، گيورگي گودابرليدزه نماينده پارلمان و عضو  شوراي برابري جنسي، مايا كوپراواهماهنگ كننده سياسي مركز بين المللي آموزش زنان، النه روستسكي رئيس مركز اطلاع رساني زنان و  لويس ناوار رئيس انستيتوي دموكراتيك ملي بودند.

روسودان كرواليشويلي، مبتکر اين طرح طي سخنراني خود بر اهميت قانون برابري جنسي بین مردان و زنان تاكيد كرد. به گفته وي هدف اين قانون ايجاد شرايط مناسب براي حمايت از برابري جنسي و جلوگيري از تبعيض مي باشد.

جيم ماكگولدريك نماینده دائم برنامه توسعه سازمان ملل متحد در گرجستان تاكيد كرد: دولت گرجستان با اين قانون گام مهم برداشته است، برابري جنسي در سازمان ملل از اهميت بالا برخوردار است، حضور زن بخش مهمي از برنامه هاي هزاره سازمان ملل است که در آينده از سوي سازمان ملل بايد در اين راستا اقدامات لازم برداشته شود. 

 

نقش زنان گرجستان در عرصه سیاسی

به طور سنتی، زنان در گرجستان فعالیت در بخش اجتماعي را بر فعالیت در عرصه سياست ترجيح داده اند. این موضوع بعد از انقلاب گل رز در گرجستان کم رنگ شد و حضور زنان در عرصه سیاست گرجستان کمی پررنگتر گردید.

در گرجستان برای حضور زنان در عرصه سیاست محدودیت خاص قانونی وجود ندارد و آنها می توانند در صورت تمایل و توانایی وارد عرصه های سیاسی شده و به فعالیت بپردازند. البته باید اذعان داشت مردان هميشه مدعي حضور در اين عرصه هستند و براي اثبات مدعاي خود همواره به حضور كمرنگ زنان اشاره مي‌كنند. به ادعای آنان چون عرصه قدرت و سياست عرصه‌اي مردانه     می باشد لذا  زنان کمتر رغبت نشان می دهند تا وارد این کارزار شوند. از این رو مردان به صورت جدي براي تداوم حضور مقتدرانه تر خود در  اين عرصه  تلاش می کنند.

بر این اساس عملا در گرجستان زنان براي حضور در سمينارهاي علمي و نهادهاي اجتماعي اقبال بيشتري نشان داده‌اند تا اینکه وارد عرصه سیاست شوند. با این حال در حال حاضر کم نیستند زنان گرجی که در بخشهای مختلف سیاسی در وزارتخانه ها ، پارلمان ، احزاب و نهادهای بین المللی در گرجستان به فعالیت مشغول می باشند.

 در همین ارتباط اخیرا با حمایت آمریکا و کشورهای غربی و با اقدام انستيتوي دموكراتيك ملي گرجستان،كنفرانسی در مورد افزايش حضور زنان در سياست گرجستان برگزار شد. رئيس جلسه لويس ناوارو،‌ رئيس انستيتوي دموكراتيك ملي در گرجستان بود. سخنرانان لورا جويت رئيس منطقه اي انستيتوي دموكراتيك ملي در بخش يورو آسيا، روسودان كرواليشويلي معاون رئيس پارلمان و رئيس شوراي برابري جنسي و ا. الياسون،‌ رئيس آژانس توسعه سوئد در گرجستان در مورد اهميت حضور زنان درعرصه سياست سخنرانی كردند. برابر اعلام لورا جويت بر اساس تحقيقات گوناگون زنها فعالتر و بازتر هستند. وي به نقل از مادلین البرايت رئيس اين انستيتو تاكيد كرد: دموكراسي بدون زن موفق نمي شود. به گفته وي در گرجستان یک زن وزير و 9  نماينده زن در پارلمان (از 150  نماینده)حضور دارند. به گفته ا.الياسون حضور زنان در انتخابات افزايش يافته ،‌ ولي نمايندگان زن در پارلمان گرجستان تنها 5 درصد را تشکیل می دهند.به گفته وی، حضور زنان در سياست گرجستان باعث می شود روند توسعه دموكراتيك بطور جدی تری درگرجستان دنبال شود. 

در اين كنفرانس بیان شد، فعاليت زنان در عرصه سیاست به مبارزه با فساد مالي، افزايش ثبات سياسي، شفافيت و اتحاد احزاب سياسي در گرجستان کمک خواهد کرد.

در این کنفرانس ادعا شد که بر اساس تحقيقات بعمل آمده،  فساد مالي به موازات افزايش حضور زنان در سياست و جامعه كاهش، مي يابد.

در اين كنفرانس همچنین برخی آقایان که مشهور به  حمایت از حقوق بانوان هستند مانند : نمايندگان پارلمان از جمله گيگي تسرتلي رئيس پارلمان، گيا ارسنيشويلي رئيس كميته حقوق بشر، روسودان كرواليشويلي معاون  پارلمان، ماگدا انيكاشويلي عضو جنبش دموكرات مسيحي،  هلن تودورادزه معاون وزير آوارگان، گوگولي ماغرادزه رهبر حزب زنان، داويت گامغرليدزه رهبر حزب راست گرايان جديد، مانانا ناچقبيا عضو ائتلاف براي گرجستان، نمايندگان سازمان هاي غير دولتي و شوراي محلي شهر هاي مختلف حضور يافتند.

 

 

زنان شاغل در بخش های دولتی ، پارلمان و احزاب گرجستان

دفتر رياست جمهوري:

 

1. ناتاليا قانچلي- مشاور رئيس جمهوري؛

2. تامار كينتسوراشويلي- مشاور رئيس جمهوري؛

3. اكاترينه ججوا - مشاور رئيس دفتر رياست جمهوري؛

4. للا كيلادزه-رئيس اداره فرهنگي و مشاور رئيس دفتر رياست جمهوري؛

5. مايا شيوكاشويلي- رئيس دبيرخانه رياست جمهوري؛

6. نانا پيپيا-رئيس دبيرخانه ، مشاور رئيس دفتر رياست جمهوري؛

7. تيناتين سيرادزه-رئيس اداره روابط با دولت و نهاد هاي دولتي و امور حقوقي؛

8. الانا گاگلويوا-رئيس سرويس مطبوعاتي دفتر رياست جمهوري؛

9. مانانا مانجگالادزه- سخنگوي دفتر رياست جمهوري؛

10. خاتونا ماغرادزه- رئيس اداره سازماني؛

11. خاتونا نوتسوبيدزه- رئيس اداره روابط عمومی ریاست جمهوری؛

12. مري لوميا-رئيس اداره تحليل؛

13. ليا چيغلاشويلي- رئيس اداره مكاتبات؛

14. پيكريا بوخايدزه-معاون رئيس سرويس مطبوعاتي؛

15. مايا كوباخيدزه-مشاور اصلي سرويس مطبوعاتي؛

16. مارينه دارساوليدزه-مشاور اصلي سرويس مطبوعاتي؛

17. النه دوالي-مشاور سرويس مطبوعاتي؛

18. ناتاليا گلاشويلي - مشاور سرويس مطبوعاتي؛

19. ناتیا باندلادزه - سخنگوی رئیس جمهور؛

20. اینگا گریگولیا روزنامه نگار و عضو شورای شهر تفلیس از حزب دمکرات مسیحی؛

21. النه تودورادزه نماینده سابق مجلس و رئیس سابق کمیته حقوق بشر مجلس؛

22. اکا تکشیاشویلی رئیس شورای امنیت ملی.

 

نمايندگان زن در پارلمان، تعداد-9 نفر

 1. روسودان كروليشويلي، معاون رئيس پارلمان(عضو "جنبش ملي")؛

2. ماگدا انيكاشويلي، معاون رئيس كميته بهداشت و مسايل اجتماعي، عضو كميته آيين نامه ، دبير اقليت پارلماني (عضو "جنبش دموكرات مسيحي")؛

3. چيورا تاكتاكيشويلي، معاون رئيس كميته امور حقوقي، عضو كميته آموزرش، علوم و ورزش.(عضو "جنبش ملي")؛

4. خاتونا اوچياوري، اولين معاون رئيس كميته آموزرش، علوم و ورزش. عضو كميته  امنيت و دفاعي. عضو ("جنبش ملي")؛

5. گوراندا جابوا، عضو كميته اقتصادي ("جنبش ملي")؛

6. خاتونا گوگوريشويلي، رئيس كميته آيين نامه ("جنبش ملي")؛

7. اكاترينه خرخئوليدزه، اولين معاون رئيس كميته حقوق بشر و همگرايي، عضو كميته روابط با گرجي هاي مقيم خارج. عضو ("جنبش ملي")؛

8. ماريكا ورولاشويلي، معاون رئيس كميته حقوق بشر و همگرايي، ("جنبش ملي")

9. النه جاواخادزه،    ("جنبش ملي")؛

وزيران زن در گرجستان

در کابینه گرجستان دو نفر از وزرا به شرح ذیل از بانوان هستند:

•1-    خاتونا كالملخليدزه- وزير امور زندان ها؛

•2-  ورا کوبالیا - وزیر اقتصادی و توسعه پایدار؛

3- خانم دالی خومریکی- وزیر امور آورگان ؛

4- خانم اگا اکاترینه تقشلاشویلی- وزیر مشاور همگرایی مجدد؛

بیوگرافی خاتونا کالماخلیدزه وزیر امور زندان های گرجستان

تاریخ تولد: 11 فوریه 1979 ؛

محل تولد: تفلیس؛

تحصیلات: اخذ مدرک لیسانس در سال 2001-2005 از آموزشگاه هانتر دانشگاه نیویورک سیتی در رشته علوم سیاسی؛

2005-2007: اخذ مدرک تحصیلی فوق لیسانس روابط بین المللی گرایش امنیت بین المللی از آموزشگاه الیوتی روابط بین الملل دانشگاه جورج واشنگتن ؛

تجربه کاری: 2004-2006 کارمند سفارت گرجستان در سازمان ملل متحد؛

2006 : بنیاد بین المللی سیستم انتخاباتی(IFES)، بخش تحقیقات مالی- سیاسی؛

2008-2009 : وزارت امور خارجه، معاون اداره کل سیاسی؛

در تاریخ 21 دسامبر 2009 به عنوان وزیر امور زندان ها  منصوب شد.

مسلط به زبان های: انگلیسی، آلمانی، فرانسوی و روسی؛

 

بیو گرافی خانم ورا کوبالیا وزیر اقتصادی و توسعه پایدار گرجستان

تاريخ تولد: 24 اگوست 1981  در شهر سوخومي  آبخازيا

خانواده ورا كوباليا پس از جنگ آبخازيا به كانادا مهاجرت كرد. ورا كوباليا در كانادا در شركت هاي بازرگاني و سازمان هاي بين المللي فعاليت داشته است. وي همچنين مدير عامل شركت « نان گرجي» در كانادا بود.

پس از مراجعت به گرجستان در فوريه 2010 ، رياست سازمان غير دولتي « ائتلاف براي عدالت» را برعهده گرفت.

 

معاونين وزراي زن:

1. اكاترينه زغولادزه، معاون اول وزير كشور؛

2. نينو كالاندادزه-معاون وزير امور خارجه؛

3. تينا بورجالياني-معاون وزير دادگستري؛

4. تامار مارتياشويلي- معاون اول وزير آوارگان؛

5.  زينايدا بستايوا- معاون  وزير آوارگان در امور اداري؛

6. ناتيا ميكلادزه-معاون وزير دارایی؛

7. ايرينه كوردادزه-معاون وزير آموزش و علوم؛

8. ماريام واليشويلي - معاون وزیر انرژی؛

9.  نينو انوكيدزه-معاون وزير انرژي؛

10. مانانا جباشويلي- معاون وزير بهداشت؛

11     . ماكو چوغوشويلي- معاون وزير فرهنگ؛

     12. مایا سیمونیدزه - مدیر کل توریسم و جهانگردی

 

بیوگرافی خانم نینوکالاندادزه معاون وزارت امور خارجه گرجستان

 

تاریخ تولد: 11 مارس 1977  (20 اسفند 1356                                                                                                   

تسلط به زبان های: انگلیسی، روسی و آلمانی ؛                                                                                   

تحصیلات:

دانشگاه مانهیم، دانشکده حقوق آلمان ؛

دانشگاه ایوانه جاواخیشویلی دولتی تفلیس، دانشکده حقوق؛

تجربه کاری:

1996 : کاراموز، شرکت حقوقی "Klunzinger&Karcser" ، مانهیم، آلمان؛

1997 :کاراموز، دادگاه منطقه متاتسمیندا-کرتسانیسی تفلیس؛

2001 : کاراموز، «میکروفایننشال بانک» تفلیس، بخش حقوقی؛

2002-2001 : کارشناس و مشاور GTZ German Technical Cooperation، اشبرن، آلمان؛

2004-2002: مشاور محلی، GTZ German Technical Cooperation، طرح «حمایت از اصلاحات حقوقی و قضایی در قفقاز جنوبی»؛

2003 - حقوقدان، شورای شهر؛

2008-2004 : نماینده مجلس گرجستان، معاون کمیته حقوقی مجلس؛

2008-2004 : عضو هیات گرجی در شورای اروپا؛

2005 : عضر شورای عالی دادگستری گرجستان؛

2005 : عضو هیات انضباطی شورای عالی دادگستری گرجستان؛

2008: تا کنون معاون وزیر امور خارجه گرجستان؛

 

دفتر نخست وزيري:

1. انا اوچانيشويلي- رئيس دفتر نخست وزيري؛

2. تامار كووزيريدزه -رئيس گروه مشاورين نخست وزير در امور خارجه.

 

زنان فعال در احزاب سیاسی گرجستان:

1. نينو بورجانادزه-رهبر جنبش دموكراتيك براي گرجستان متحد و رییس سابق مجلس؛

2. گوگولي ماغرادزه- رهبر حزب زنان؛

3. تينا خيداشلي- يكي از رهبران ائتلاف براي گرجستان؛

4. مانانا ناچقبيا- عضو اتلاف براي گرجستان؛

5. ماگدا انيكاشويلي، اينگا گريگوليا عضو جنبش دموكرات مسيحي؛

6. پيكريا چيخرادزه- يكي از رهبران حزب راست گرايان جديد؛

7. اكا بسليا،‌ رهبر جنبش همبستگي به زنداني هاي غير قانوني؛

8. سالومه زورابيشويلي- رهبر حزب راه گرجستان؛

9. ایرینا ساربیشویلی- رهبر سابق حزب دمکرات ملی؛

10. لیا جاقلی - فمینیست و مدافع حقوق زنان؛

11. اکا اقدگوملاشویلی- رییس سازمان«گروه حمایت از ابتکارات زنان»؛

12. مایا پانچکیدزه- سخنگوی آرمان گرجی.

آدرس اینترنتی سازمان های فعال در امور زنان در گرجستان

•1.       زنان برای آینده - شماره تلفن: 221752- ای. میل: wfgeorgia@telenet.ge  سایت اینترنتی: www.wf.org.ge

•2.     ابتکار زنان برای برابری - تلفن: 375238، 899243416  ای. میل: wie@ip.osgf.ge سایت اینترنتی www.wie.ge

•3.    مرکز بین المللی آموزش و توسعه زنان - تلفن: 989217 ای.میل: tamar@caucasus.net  سایت اینترنتی: www.civil.ge/iacew/index_eng.html

•4.     مرکز زنان - تلفن: 314656 ای.میل: grc@access.sanet.ge  سایت اینترنتی:  www.womancenter.org.ge

•5.     مرکز منابع سیاسی زنان - شماره تلفن: 253031 ای.میل: wprc@wprc.org.ge سایت اینترنتی: www.wprc.org.ge

•6.     مرکز حمایت کننده از پیشنهادات زنان - شماره تلفن: 361968 ای.میل: wisg@caucasus.net سایت اینترنتی:www.women.ge

•7.    مرکز اطلاع رسانی زنان - شماره تلفن:  952934 ای.میل: office@ginsc.net سایت اینترنتی:www.ginsc.net

نقش یک زن گرجی در حفظ محیط زیست

مانا كچلادزه Manana Kochladze متولد سال 1971 يكي از سرشناس ترين و فعال ترين زنان گرجستان در عرصه حفظ محيط زيست مي باشد. او موسس سازمان غيرانتفاعي NGO آلترناتيو سبز Green Alternative مي باشد.

يكي از پروژ هاي صنعتي مهم در تاريخ گرجستان احداث خط لوله انتقال نفت باكو-تفليس-جيحان می باشد. خط لوله اي بطول 1090 مايل  كه نفت درياي خزر را به درياي مديترانه منتقل      مي كند و امكان صادرات آن را به اروپا فراهم مي سازد. اين پروژه هم براي گرجستان اهميت        فوق العاده اي داشت، هم براي كشورهاي اروپايي و هم برای جمهوری آذربایجان. با احداث اين پروژه کشور جمهوری آذربایجان توان صدور نفت از مسیری غیر از مسیر سنتی روسیه را کسب می کرد. همچنین وابستگي اروپا براي تامين انرژی به خليج فارس و روسيه اندکی كاهش مي یافت. اين پروژه با جذب يك ميليارد دلار سرمايه خارجي توانست كمك بزرگي براي توسعه اقتصادي گرجستان باشد و با توجه به نقشي كه براي گرجستان در ترانزيت انرژي ایفا مي كرد اهميتي استراتژيك داشت.

آنچه در این میان برای مانا كچلادزه اهميت داشت اين بود كه احداث چنين پروژه هایي نبايد باعث تخريب محيط زيست در گرجستان شود بويژه این كه مسير اين خط لوله ازمنطقه بورجومي Borjomi عبور مي كرد. بورجومي يكي از مناطق طبيعي بكر گرجستان است كه آب معدني   چشمه هاي آن به كشورهاي گوناگوني صادر مي شود و همواره  پذيراي جهانگردان طبيعت دوست بوده است. در كشوري كه سالها زير سلطه نظامهاي مستبد به سر مي برد و مردم سالاري نوپا و نهادهاي مدني قدرتمندي شكل نگرفته بودند؛ تاثيرگذاري در روند اجرايي يك برنامه عظيم دولتي بسيار دشوار بود. كچلادزه براي اينكه بتواند در مسير عبور خط لوله تاثيرگذار باشد با بوميان اين منطقه از كشاورزان و ماهيگيران ارتباط برقرار كرد و توانست آنها را از حقوق خود آگاه كند. او با حمايت مردم منطقه و از طريق ارتباط با سازمان ملي محيط زيست گرجستان و كنسرسيوم نفتي و BP  ، به دولت و كنسرسيوم فشار آورد تا مسير خط لوله را در بورجومي به گونه ای تغيير دهند كه محيط زيست كمترين آسيب را ببيند. كچلادزه در اين راه توانست توجه و حمايت سازمانهاي بين المللي حفظ محيط زيست را نيز جلب نمايد.

مانا كچلادزه  بخاطر  تلاشهاي بي وقفه اش در سال 2004 موفق شد كه جايزه گلدمن را از آن خود كند. او اكنون از احترام زيادي در جامعه گرجستان برخوردار است و در بين  فعالين حفظ محيط زيست  در جهان چهره اي سرشناس محسوب مي شود.

جایگاه زن گرجی در عرصه هنر

در عمل و قانون ، زن گرجی تقریبا هیچگونه محدودیتی در عرصه هنر ندارد. البته در این زمینه بعضا به بی بندو باری نیز کشیده می شوند. از آنجا که کشورگرجستان تقریبا یک جامعه سنتی و مذهبی است؛ لذا  نسبت به دیگر کشورهای cis  به زن به عنوان یکه وسیله و یا ابزار برای استفاده موردی و سیاسی  کمتر نگاه  می شود.

با توجه به ساختار اجتماعي كه گرجستان دارد زن می تواند در بسیاری از عرصه ها از جمله هنر فعالیت داشته باشد. بسياري از خانواده‌هاي گرجی در عرف اجتماعي و سنن خودشان داراي آداب و رسومي هستند كه رعایت آن را برای خود و فرزندانشان الزام می دانند.

در كنار مواردی که ذکر شد آزادي عمل زنان در استفاده از امكاناتي كه در جامعه فراهم شده  نسبتا؛ برابر با آقایان است و آنها می توانند همگام با مردان در استفاده از امكانات به صورت يكسان بهره‌مند شوند. در همین ارتباط با توجه به استقبال بانوان از رشته‌هاي مختلف هنري و موفقيتشان در جامعه گرجی مي‌توان گفت كه جامعه گرجستان اهميت زيادي به بانوان در عرصه‌هاي هنری  نشان مي‌دهد.

لازم به ذکر است در شهرستان‌ها و روستاهای گرجستان در مقایسه با تفلیس ، زنان در عرصه های مختلف از جمله هنر فعالیت کمتری دارند.

با توجه به جمعیت کم گرجستان؛ در مقایسه با برخی از کشورها، زنان گرجی توانسته اند با فعالیت های خود در عرصه‌هاي مختلف هنری از جمله ادبي، كارگرداني، بازيگري و موسیقی حضوری نسبتا پررنگ در این عرصه ها داشته باشند که در ذیل به نمونه هایی از آن اشاره می شود:

1) انا کالاندادزه (2008-1924) - مجموعه اشعار وی در سال های 1953، 1957، 1960، 1967، 1976 منتشر شده است. اشعار وی به زبان های انگلیسی، روسی، فرانسه، لهستانی و دیگر زبانها ترجمه شده است. وی جوایز زیادی از جمله « نشان افتخارگرجستان»، «جایزه دولتی شوتا روستاولی»، «جایزه گالاکتیون تابیدزه» و «جایزه دولتی در بخش مقاله نویسی» را دریافت کرده است.

2) ماریکا باراتاشویلی (2008 - 1908) - از سال 1965 الی 1991 ناشر مجله « زن گرجستان» بود. مجموعه های اشعار وی به زبان های روسی، اوکراینی، ایتالیایی، چینی، اسپانیایی و غیره ترجمه شده است. علاوه بر شعر، نویسنده چند نمایشنامه در سالیان گذشته بوده است که درتئاترهای گرجی به اجرا درآمده است. وی دارنده « نشان افتخار» و چندین مدال از جشنواره های مختلف می باشد.

3) لیا سطوروآ (1939) - پروفسور و استاد دانشگاه. اشعار وی به زبان های آلمانی، فرانسه، انگلیسی  ترجمه شده است. سال 1997 تلویزیون نروژ فیلمی در مورد وی تهیه و پخش کرد.

4) اکاترینه گاباشویلی (1938-1851) - از بنیان گذاران سبک قصه و داستان کوتاه و نماینده رئالیسم انتقادی در نثر گرجی می باشد.

5) نایرا گلاشویلی (1947) نویسنده داستان و چندین رومان می باشد.

همچنین در این بین می توان به حضور زنان گرجي در عرصه کارگردانی و فیلمسازی نیز اشاره نمود که به عنوان نمونه به  نام چندی از آنان اشاره می شود:

1- نانا جورجادزه -  كارگردان و فيلمساز؛

2- لانا غوغوبريدزه - كارگردان و فيلمساز؛

3- كتي دوليدزه  - كارگردان و فيلمساز؛

4- نينو كرتادزه - مستند ساز ؛

5- ليانا ايساكادزه -  نوازنده ويولون؛

6- ناني برگوادزه  - خواننده؛

7- مري داويتاشويلي - آهنگ ساز؛ 

8- نينو سورگولادزه - خواننده اوپرا؛

9- ايرما نيورادزه  - رقاص باله.

همچنین یادآور می شود همسر آقای گریگول واشادزه وزیر امور خارجه فعلی گرجستان ، نینو انانیاشویلی یکی از مشهورترین بالرین ها می باشد.

حضور زنان گرجی در عرصه های اجتماعی

زنان گرجی در عرصه های مختلف اجتماعی حضور نسبتا فعالی دارند. این امر بویژه پس از فروپاشی شوروی نمود بیشتری را به خود گرفته است . به راحتی می توان مشاهده کرد که زنان گرجی در عرصه های مختلف اقتصادی و اجتماعی فعالیت دارند. زنان گرجی در حال حاضر در اقتصاد خانواده شریک بوده و در کمک به مردان در امرار معاش کمک شایانی می کنند. در همین ارتباط     می توان گفت در سال‌هاي اخير زنان گرجی بيشترين نيروي كار كشور را تشكيل داده‌اند. از آنجا که گرجستان کشوری نسبتا مذهبی و پایبند به سنن و آداب و رسوم می باشد زنان گرجی احترام خاصی برای بنیاد خانواده قائل می باشند و در امر تربیت فرزندان بسیار کوشا می باشند. از دید یک زن گرجی، طلاق امری مطرود می باشد و این امر به استحکام بنیاد خانواده در گرجستان کمک شایانی کرده است. در گرجستان زنان بیشتر مایل به مشارکت در فعالیت های اجتماعی و هنری     می باشند تا مشارکت در امور سیاسی.  حضور فعال زنان گرجی در عرصه های مختلف اجتماعی روز به روز در حال افزایش است.

 

زنان گرجی در عرصه ورزش

درگرجستان زنان همگام با مردان در رشته های مختلف ورزشی مشغول به فعالیت             می باشند. از رشته های ورزشی که زنان در آن حضوری فعال دارند می توان به تنيس،  كشتي، بسكتبال، ژيمناستيك، شطرنج، تيراندازي ، پاتيناژ و  شمشير بازي اشاره نمود.

در میان زنانی که در رشته های مختلف ورزشی صاحب افتخار شده اند  نام نونا گاپرینداشویلی که بارها قهرمان شطرنج جهان و المپیک شده است، سرآمد دیگران می باشد.

اسامی تعدادی از زنان گرجی که در عرصه ورزش در جهان و المپیک صاحب افتخار برای کشورشان شده اند عبارتند از:

•×    نينو سالوكوادزه - قهرمان المپيك در سال 1988 در رشته تیراندازی ؛

•×    مايا چيبوردانيدزه - قهرمان المپيك در سالهای 1992،2004 و 2008 در رشته شطرنج ؛

•×    نونا گاپرينداشويلي -  قهرمان المپيك در سال 1992 در رشته شطرنج؛

•×    نينو گوريئلي -   قهرمان المپيك در سال 1992 در رشته شطرنج؛

•×    نانا الكساندريا -  قهرمان المپيك در سال 1992 در رشته شطرنج؛

•×    مزيا جوغئلي  - قهرمان المپیک در سال 1952 در رشته ژیمناستیک ؛

•×    مايا لومينيشويلي - قهرمان المپيك در سال 2008 در رشته شطرنج؛

•×    نانا دزاگنيدزه - قهرمان المپيك در سال 2008 در رشته شطرنج؛

•×    للا جواخيشويلي- قهرمان المپيك در سال 2008 در رشته شطرنج؛

•×    كتوان لوسابريدزه - قهرمان المپيك در سال 1980 در رشته تیراندازی.

شایان ذکر است خانم لیلا مسخی در حال حاضر رئیس فدراسیون تنیس گرجستان می باشد.

 

رسانه ها و مطبوعات و نقش زنان گرجی

            حوزه مطبوعات و رسانه‌ها علاوه بر اهمیت و جایگاه مهم اجتماعی، سیاسی و اقتصادی، نقش بسزایی در ایجاد کار و افزایش اشتغال در جامعه گرجی دارد. حدود 51 درصد از جمعیت گرجستان را در حال حاضر زنان تشکیل می دهند؛ بنابراین در عرصه های گوناگون جامعه حضوری فعال دارند. زنان گرجی در رسانه ها اعم از رسانه های نوشتاری مانند مطبوعات، مجلات و رسانه های گفتاری و شنیداری مانند رادیو و تلویزیون فعالیت دارند. در حال حاضر هم حضور زنان گرجی در رسانه ها کمابیش در حال رشد است. امروزه در گرجستان نزديك به 35 شبكه تلويزيوني، 34 شبكه راديویی و  84روزنامه يا هفته نامه  فعاليت مي كنند. علاوه بر آن چند خبرگزاری و پایگاه اطلاع رسانی خبری نیز مشغول به کار هستند. از خیل زیاد زنان گرجی که در این عرصه فعالیت دارند به نام برخی از معروفترین آنان اشاره می کنیم:

1- مایا پورتسلادزه - سردبیر روزنامه «ورسیون»؛

2- ته آنادریرادزه - خبرنگار روزنامه «رزونانس»؛

3= لالی اسلانیشویلی - سردبیر روزنامه « آخالی تائوبا»؛

4- مایا ادیلاشویلی - سردبیر جورجین بیزنس ویک؛

5- مانانا خیداشلی- خبرنگار هفته نامه «کویرا».

          لازم به ذکر است که زنان گرجی در رسانه های شنیداری و تصویری نیز فعالیت داشته و بیشتر به عنوان مجری ، گویندگی و تهیه کننده برنامه های اجتماعی به کار مشغول می باشند.

در خاتمه باید اذعان داشت در تاریخ امروز گرجستان حضور زنان گرجی در عرصه های مختلف اقتصادی ، سیاسی و فرهنگی گرجستان رو به رشد است و حضور زنان در کلیه عرصه های جامعه کاملا مشهود بوده طوری که گاه چنین برداشت می شود که نقش آنان در پیشبرد برخی اهداف در کشور، مهم تر و محسوس تر از مردان می باشد.

زنان پرنفوذ گرجستان

هفته نامه «كويريس پاليترا» (طيف هفته) نظرخواهي بين 493 نفر خواننده خود در خصوص پرنفوذترين زنان گرجستان برگزار نمود. نتايج این نظرخواهي به شرح ذيل مي باشد:

 • 1. ساندرا رولفس (همسر رئيس جمهور) - 15/7
 • 2. گيولي الاسانيا (مادر رئيس جمهور) - 22/6
 • 3. نينو بورجانادزه (رهبر «جنبش دموكراتيك - گرجستان متحد») - 41/4
 • 4. روسودان كرواليشويلي (نماينده مجلس) - 35/4
 • 5. اكا تقشلاشويلي (وزير همگرايي مجدد) - 30/4
 • 6. ورا كوباليا (وزير اقتصاد) - 10/4
 • 7. اينگا گريگوليا (خبرنگار، عضو شوراي شهر) - 96/2

     8. نانوكا ژرژرلياني (خبرنگار) - 50/2

برخی آمارهای سال 2009 مربوط به خانم ها  :

-  جمعبت گرجستان :  4385400  نفر ؛

-  جمعیت زنان :  234600 نفر ؛

- جمعیت مردان:  2080800 نفر؛

- نسبت بانوان به آقایان: 51 % ؛

آمار ازدواج و طلاق:

- در سال 2009  دقیقا: 31752 مورد ازدواج و 4030 مورد طلاق به ثبت رسیده است.

سن متوسط ازدواج:

- سن متوسط ازدواج برای خانم ها 8/25 سال و برای آقایان 7/29 سال می باشد.

مقایسه درصد اشتغال خانم ها با آقایان:

- در گرجستان: زنان 9/45% و مردان 1/61% مشاغل را به عهده دارند.

-  نرخ  تولد در گرجستان در سال 2009 در مقایسه با سال 2008 با 12 درصد افزایش به 63377 نفر در سال رسیده است. طبق اعلام سرویس خدمات اجتماعی گرجستان این بالاترین میزان رشد تولد پس از سالهای 1992- 1993  می باشد.

- میزان مرگ و میر نیز در گرجستان در سال 2009 در مقایسه با 2008 با 4/8% افزایش به 46625 نفر در سال رسید. اما میزان زاد و ولد بیشتر شده و به 6/23% و یا 16752 نفر رسیده است.

 

اداره کل ارزیابی و نظارت
سامانه تایید اسناد کنسولی
برای تایید کلیه اسناد کنسولی و دانشجویی اعم از وکالتنامه ، گواهی امضا، تایید مدارک دانشجویی و پزشکی امکان پذیر است
سامانه روادید الکترونیکی
امکان دریافت روادید الکترونیک به صورت برخط در این سامانه تعبیه شده است
سامانه امور کنسولی و ایرانیان
در این سامانه کلیه فرم های کنسولی و قوانین مربوطه درج گردیده است
کليه حقوق اين سايت متعلق است به وزارت امور خارجه جمهوري اسلامي ايران